Misja IGNIS. Te polskie przedmioty zabiorą ze sobą kosmonauci

Celem misji jest przetestowanie innowacyjnych technologii opracowanych przez polskie firmy i ośrodki naukowe. W ramach projektu przeprowadzonych zostanie 13 eksperymentów, które mogą mieć zastosowanie w przyszłych misjach kosmicznych i rozwoju technologii kosmicznej.

2025-04-09, 16:00

Misja IGNIS. Te polskie przedmioty zabiorą ze sobą kosmonauci
Polska misja w Kosmosie. Foto: East News/ Science Photo Library

Kosmonauci polecą na ISS. Przeprowadzą eksperymenty 

Wielkimi krokami zbliża się historyczna, pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). 2 kwietnia NASA ogłosiła, że misja odbędzie się nie wcześniej niż w maju bieżącego roku z NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Astronauci spędzą na ISS około 14 dni, realizując eksperymenty naukowe i testy nowych technologii w warunkach mikrograwitacji. Na ISS załogę wyniesie rakieta Falcon 9 z załogową kapsułą Dragon od SpaceX. Celem misji jest przetestowanie innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez polskie firmy i uczelnie – łącznie 13 eksperymentów, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w przyszłych misjach kosmicznych i technologii kosmicznej. 

Polskie akcenty w Kosmosie

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który weźmie udział w misji, zabierze na orbitę nie tylko naukowy dorobek kraju, ale także symboliczne elementy polskiego dziedzictwa kulturowego. Na pokładzie ISS znajdzie się również flaga biało-czerwona. Nie będzie to jednak pierwszy raz, gdy polskie barwy narodowe polecą w Kosmos – po raz pierwszy stało się to w 1974 roku podczas misji Apollo 17. Wśród symbolicznych przedmiotów znajdzie się także oryginalna naszywka z misji gen. Mirosława Hermaszewskiego. Dzięki uprzejmości Centrum Badań Kosmicznych PAN ten historyczny element dołączy do obecnej misji, łącząc w ten sposób przeszłość i teraźniejszość polskiej obecności na orbicie.

W kosmiczną podróż polecą także pamiątki związane z: Mikołajem Kopernikiem, Marią Skłodowską-Curie, Fryderykiem Chopinem i Wiesławą Szymborską. Ciekawym akcentem będą także: baryłka soli kamiennej z Wieliczki, bursztyn znad bałtyckiej plaży, krajka, polskie litery, czy plakat IGNIS autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Po zakończeniu misji przedmioty wrócą do Polski, gdzie trafią do muzeów i instytucji, które je udostępniły, stając się świadectwem tej historycznej chwili.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna/ nł

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej