Zbliża się Różowy Księżyc, ma ogromne znaczenie. Kiedy i jak go obserwować?
Już wkrótce niebo rozświetli Różowy Księżyc. To symboliczne zjawisko i ważny moment o znaczeniu religijnym, który ma wpływ na życie milionów ludzi w Polsce.
2025-04-10, 16:01
Różowa Pełnia Księżyca. Ogromne znaczenie religijne
Przypadająca w kwietniu Różowa Pełnia, zwana także Pełnią Różowego Księżyca, to zjawisko, obok którego trudno przejść obojętnie. To symboliczne wydarzenie astronomiczne ściśle wiąże się z religią i jednym z głównych świąt chrześcijaństwa. To pierwsza pełnia Księżyca po równonocy wiosennej i co roku wyznacza ona datę Wielkanocy. Z tego powodu bywa nazywana pełnią paschalną lub kościelną. W tym roku za sprawą Księżyca, Wielkanoc obchodzimy dopiero 20 kwietnia. To dość późno. Ostatni raz na Wielkanoc musieliśmy czekać tak długo 6 lat temu. W 2019 roku to święto kościelne przypadło 21 kwietnia.
Różowa Pełnia. Jaki kolor będzie miał Księżyc?
Widziany z Ziemi Księżyc zmienia czasem kolory. Raz jest niemal śnieżnobiały, innym razem bywa intensywnie żółty. Różowa Pełnia nie znaczy jednak, że satelita zmieni swój odcień na ten właśnie kolor. Nazwa ma inną genezę. Róż w nazwie pełni wiąże się z... kwiatami. A dokładniej z floksami, które w Ameryce Północnej intensywnie kwitną na przełomie marca i kwietnia. W Polsce kwiat ten znany jest również jako płomyk szydlasty. Poza walorami estetycznymi - tworzy piękne różowe dywany - ma jeszcze jedną cechę. Przyciąga motyle.

Obserwacja Różowej Pełni
Kiedy zatem najlepiej obserwować Różową Pełnię i gdzie? Księżyc pojawi się na niebie w nocy z 12 na 13 kwietnia. Choć Księżyc wzejdzie już ok. godz. 16, apogeum osiągnie o godz. 2:23. Najlepszym miejscem do obserwacji będą obszary poza miastem, które nie są zanieczyszczone światłem. "Idealne są otwarte przestrzenie z dobrą widocznością horyzontu" - radzi National Geographic.
Oczywiście nawet najlepszy punkt obserwacyjny nie zda się na wiele, jeśli niebo będzie zasnute ciężkimi chmurami. Na szczęście mamy dobre wieści. Tej nocy bardzo dobre warunki pogodowe będą w niemal całym kraju. Tylko na północnym-wschodzie przewidywane jest zachmurzenie, które może uniemożliwić obserwację pięknej Różowej Pełni w apogeum Księżyca. Na mapie poniżej można sprawdzić, jak będą przemieszczać się chmury.
REKLAMA
Po Różowej Pełni w tym roku będzie jeszcze kilka okazji Księżyca w pełnej okazałości. Następna w czerwcu będzie Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na pewno warto będzie spojrzeć w niebo pod koniec roku na Pełnię Bobra i Pełnię Zimnego Księżyca. Wtedy podziwiać będzie można tzw. superpełnię Księżyca.
- NASA potwierdza teorię powstania Księżyca. Ale inne zagadki pozostają
- Dlaczego dwie strony Księżyca różnią się między sobą?
Źródło: National Geographic/fc
REKLAMA
REKLAMA