Niedziela palmowa w Polsce [ZDJĘCIA]
Tłumy turystów, setki palm, w tym kilkadziesiąt najwyższych w Polsce. Po raz 66. w Lipnicy Murowanej w Małopolsce odbył się Konkurs Palm i Rękodzieła Artystycznego. W tym roku najwyższą palmę przygotował Daniel Drąg. Mierzyła ponad 28 metrów. Podobne wydarzenia odbywały się w całej Polsce.
2025-04-13, 15:21
Niedziela Palmowa. Konkurs na najwyższą palmę w Lipnicy Murowanej
Na lipnickim rynku swoje prace zaprezentowali zarówno doświadczeni twórcy, jak i dzieci – przyszli kontynuatorzy lokalnej tradycji wykonywania palm. - Zawsze dziadek mi pomaga robić palmy - mówił reporterowi Polskiego Radia jeden z młodszych uczestników konkursu.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, konstrukcje mogą być wykonane tylko z wiklinowych gałązek, które nie mogą być łączone za pomocą drutów i gwoździ. W Lipnicy wrażenie robią nie tylko palmy. Prawdziwym widowiskiem jest też proces ich stawiania na niewielkim rynku.

Mieszkańcy mówią, że w tegorocznym konkursie liczba palm była imponująca. Najwyższą przygotował Daniel Drąg. Mierzyła ponad 28 metrów, nie udało się jednak pobić rekordu ustanowionego w 2019 roku przez Andrzeja Goryla, którego konstrukcja miała aż 38 metrów. Zasady konkursu mówią, że każda palma musi zostać postawiona siłą ludzkich rąk. Musi też być stabilna.
REKLAMA

Gałęzie palm w Wielki Piątek. "Robią z nich krzyże"
Po Niedzieli Palmowej wykonawcy zabierają palmy z lipnickiego rynku do domów. Z wiklinowych witek robią krzyże, które w Wielki Piątek wbijają na granicach pól uprawnych, a także zawieszają w domach i stodołach.

Podobne wydarzenia organizowane były także m.in. w Rabce-Zdroju w Małopolsce, ale także w innych częściach kraju. Wielu chętnych przyciągnął konkurs na najpiękniejszą palmę, pisankę i ozdobę wielkanocną w Zbójnej na Podlasiu. Wzięło w nim udział ponad 400 osób.

W południe ulicami miejscowości wyruszyła procesja z najpiękniejszymi palmami. - Przygotowywanie ozdób to tradycja, którą warto podtrzymywać - mówią mieszkańcy Zbójnej.

Prawosławni również świętują Niedzielę Palmową. Do cerkwi w Białymstoku przyszli z palmami, które wcześniej sami przygotowali ze świeżych gałązek i kwiatów.
REKLAMA
Czytaj także:
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA