Zielony gość z krańców Układu Słonecznego. Kometa SWAN ozdobi nocne niebo
Odkryto nową kometę. Obiekt oznaczony jako C/2025 F2 (SWAN) ma warkocz o jasnozielonej barwie. Według astronomów obiekt będzie najlepiej widoczny na niebie 1 maja.
2025-04-15, 09:38
Zielona kometa na niebie. To C/2025 F2 (SWAN)
Zielona kometa została oznaczona jako C/2025 F2 (SWAN). Dostrzegli ją astronomowie amatorzy (Wladimir Bezugly z Ukrainy i Michael Mattiazo z Australii) na ogólnodostępnych zdjęciach z kamery SWAN (Solar Wind Anisotropies), zamontowanej na pokładzie sondy kosmicznej SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), która jest wspólnym projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA.
Obaj astronomowie dokonali odkrycia niezależnie, zauważyli kometę na zdjęciach wykonanych 29 marca. Naukowcy wciąż zbierają informacje na temat nowego obiektu. Astronomowie uważają, że kometa może pochodzić z najdalszych zakątków Układu Słonecznego, z tzw. Obłoku Oorta. Jest to obszar znajdujący się szacunkowo w odległości od 2000 do 5000 jednostek astronomicznych (AU) od Słońca.
Jak obserwować kometę?
Kometę można zobaczyć przez lornetkę lub mały teleskop. Należy skierować go w kierunku północno-wschodniego horyzontu tuż przed wschodem słońca. Pod koniec kwietnia kometa może być widoczna w godzinach wieczornych, gdy zbliża się do peryhelium, czyli punktu na orbicie, w którym ciało niebieskie znajduje się najbliżej Słońca. Zielona kometa ma go osiągnąć 1 maja, wówczas będzie najlepiej widoczna. Według The Planetary Society 27 kwietnia nastąpi nów, co może ułatwić dostrzeżenie komety. Na początku maja obiekt nie będzie już widoczny z większości półkuli północnej.
Czytaj także:
REKLAMA
- Alert zorzowy. Słońce wystrzeliło obłoki plazmy. "Idą prosto na nas"
- Przebudzenie czarnej dziury. Nieprzewidywalna, pierwszy raz widzimy ją w akcji
Źródła: PolskieRadio24.pl/"The Guardian"/AOL/NASA/ak/kor
REKLAMA