Lodowiec na Antarktyce zwiększył masę. Niespodziewane odkrycie
Naukowcy podali, że w latach 2021-23 odnotowano rekordowy wzrost pokrywy lodowej na Antarktyce. Zaznaczyli jednak, że główne obszary na lodowcach charakteryzuje brak stabilności.
2025-04-17, 15:42
Niespodziewane badania
Naukowcy z Uniwersytetu Tongji w Chinach przypominają, że topnienie lodowców na Antarktydzie jest jednym z czołowych czynników wzrostu poziomu oceanów. Z wielu dotychczasowych badań wynikało, że zwłaszcza w zachodniej części lodowego kontynenty, jak i na Półwyspie Antarktycznym dochodzi do znacznej utraty masy lodowców.
Nowe badania, opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Science China Earth Sciences" rzucają nowe światło na to zagadnienie. Ujawniło bowiem wzrost całkowitej masy antarktycznego lądolodu w latach 2021–2023.
Odwrócenie trendu
W latach 2002-2010 lądolód tracił masę w tempie średnio 73,79 Gt/rok.W kolejnych latach proces przyspieszył. Cztery kluczowe lodowce w regionach Wilkes Land - Queen Mary Land (WL–QML) we wschodniej części Antarktydy przeszły od przyspieszonej utraty masy lodu - jak wynikało z obserwacji z lat 2011-2020 - do znacznego przyrostu masy w okresie 2021–2023.
Przyspieszona utrata masy była głównie związana z intensyfikacją ubytków na zachodzie Antarktydy, jak również w regionie Wilkes Land - Queen Mary Land na wschodzie. Ale później, za sprawą anomalii w opadach śniegu - nastąpiło znaczące odwrócenie tego trendu. W konsekwencji w latach 2021–2023 lód zaczął zyskiwać masę w tempie średnio 107,79 Gt/rok.
REKLAMA
Zmiana masy lądolodu i poziomu morza
Zmiana masy antarktycznego lądolodu przyczyniała się do wzrostu globalnego średniego poziomu morza w tempie średnio 0,20 mm/rok w latach 2002–2010 oraz 0,39 mm/rok w latach 2011–2020. Z kolei w okresie 2021–2023 przyczyniła się do spowolnienia wzrostu globalnego średniego poziomu morza, kompensując ten wzrost o 0,30 mm/rok.
Ubytek masy lodu. "Sygnał ostrzegawczy"
W czterech kluczowych zlewniach lodowcowych w regionie WL–QML, czyli Totten, Moscow University, Denman oraz Vincennes Bay, w latach 2011–2020 ubytek masy lodu wzrastał w tempie 47,64 Gt/rok, przy czym obszar utraty masy rozszerzał się w głąb lądu.
Przyspieszona utrata masy była przede wszystkim napędzana przez dwa czynniki - zmniejszenie masy powierzchniowej oraz zwiększony spływ lodu. Całkowity rozpad tych czterech lodowców mógłby potencjalnie spowodować wzrost globalnego średniego poziomu morza o ponad siedem metrów.
- Lodowce uwolnią wirusy sprzed tysięcy lat. "Śmiertelne zagrożenie"
- "Zimna plama" na oceanie. Może to wpłynąć na klimat w Europie
Obserwowane wyraźne wzorce ubytków lodu stanowią poważny sygnał ostrzegawczy dla klimatologów, co uzasadnia konieczność większego zainteresowania naukowego stabilnością tych rejonów - wskazują naukowcy.
Źródło: PAP/łl
REKLAMA