Zmiany na granicy polsko-białoruskiej. SG zapowiada inwestycję

Straż Graniczna zapowiedziała inwestycję modernizacji bariery elektronicznej na odcinku lądowej granicy z Białorusią. Do grudnia ma potrwać montaż pięciu wież obserwacyjnych przy polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformował PAP ppłk Andrzej Juźwiak. 70-metrowe wieże mają być wyposażone w różnego rodzaju kamery i staną na odcinkach granicznych rzek w regionie. 

2025-04-18, 11:26

Zmiany na granicy polsko-białoruskiej. SG zapowiada inwestycję
Straż Graniczna zapowiedziała wzmocnienia na granicy.Foto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Granica polsko-białoruska. Wzmacniane zabezpieczenia

Pięć wież obserwacyjnych ma być wybudowanych do grudnia, ich montaż już się rozpoczął - powiedział PAP ppłk Andrzej Juźwiak. Koszt całej modernizacji bariery elektronicznej to ok. 47 mln zł, a wieże staną wzdłuż granicy z Białorusią w Podlaskiem, gdzie SG ma już osiem podobnych konstrukcji. Bariera elektroniczna to system kamer i czujników pomagający służbom monitorować granicę. Działa na całej linii granicznej w Podlaskiem, jest uzupełnieniem ustawionej stalowej zapory, zamontowano ją też wzdłuż granicznych rzek. Centrum monitoringu tego systemu znajduje się w siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku.

Na 70-metrowych wieżach zostaną zainstalowane zaawansowane urządzenia optoelektroniczne do obserwacji, różnego rodzaju kamery. Jak podał rzecznik SG, będzie to także oświetlenie przeszkodowe nocne - lampy świecące od zmierzchu do świtu w kolorze czerwonym na wysokości ok. 40 i 70 metrów. SG planuje ustawić wieże na odcinkach rzecznych granicy. Jak zapowiadał w marcu podczas sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych komendant główny SG Robert Bagan, chodzi m.in. o rzeki Świsłocz i Istoczanka.

Lokalizacje są już znane. Trwa ocena projektu

Obiekty powstaną w wyznaczonych lokalizacjach. Jak podał Juźwiak, miejsca zostały precyzyjnie wytypowane przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych. - Wybór tych miejsc był poprzedzony wnikliwą analizą, uwzględniającą m.in. uwarunkowania terenu, status prawny nieruchomości, potencjalny zasięg obserwacji i rozmieszczenie wież względem siebie tak, aby maksymalnie pokryć teren nadzorem wizyjnym - dodał. Ma to umożliwić odpowiednie wykorzystanie dalekozasięgowych urządzeń, a także prowadzić wielkoobszarową obserwację strefy nadgranicznej.

REKLAMA

Drugą inwestycją SG, która ma powstać do końca roku, jest przebudowa drogi technicznej wzdłuż zapory - ma powstać droga asfaltowa. Juźwiak powiedział PAP, że przebudowa drogi "wynika z potrzeby zwiększenia mobilności i możliwości szybszego, sprawniejszego przemieszczania się patroli operujących w tym rejonie". Dodał, że chodzi także o trwałość drogi i przystosowanie jej do poruszania się po niej wojskowych pojazdów. Podał też, że nie wybrano jeszcze wykonawcy tej inwestycji, aktualnie trwa ocena projektu.

Podlaski odcinek granicy coraz szczelniejszy. Niemal o połowę mniej incydentów

Podlaski Oddział SG odpowiada za ochronę 247 km granicy z Białorusią; cały ten odcinek granicy objęty jest monitoringiem. Na 186 km linii tej granicy postawiono tzw. barierę fizyczną (zapora) o wysokości 5,5 m, a jej uzupełnieniem jest bariera elektroniczna, która obejmuje także m.in. rzeki Świsłocz i Istoczankę. Dzięki ostatnim inwestycjom zapora stalowa, a także elektroniczna zostały zmodernizowane i wzmocnione. Od połowy czerwca 2024 r. roku działa w Podlaskiem tzw. strefa buforowa, którą wprowadzono na podstawie rozporządzenia MSWiA. Po raz trzeci (od 10 marca tego roku) została przedłużona na kolejne 90 dni, a także rozszerzona i obejmuje obecnie długość granicy na odcinku 78,29 km w powiecie hajnowskim oraz części powiatu białostockiego. 

REKLAMA

MSWiA w rozporządzeniu wydłużającym bufor oceniło, że "strefa buforowa sprawdza się", spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy o ok. 46 proc. w porównaniu do takiego samego okresu sprzed wprowadzenia strefy. Zdaniem resortu bufor wpływa na bezpieczeństwo służb na granicy, a także ogranicza aktywność grup przemytniczych.

Czytaj także: 

Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/JL/kor


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej