Kard. Matteo Zuppi faworytem na konklawe? Papieski wysłannik do Rosji

"Gdy tracisz współczucie, tracisz człowieczeństwo" – tymi słowami kard. Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch i bliski współpracownik zmarłego papieża Franciszka, skomentował w imieniu Stolicy Apostolskiej politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa. Według medialnych doniesień kard. Matteo Zuppi znajduje się w gronie potencjalnych następców na stolicę Piotrową.

Izabella Mazurek

Izabella Mazurek

2025-04-22, 12:30

Kard. Matteo Zuppi faworytem na konklawe? Papieski wysłannik do Rosji
Kardynał Matteo Maria Zuppi, Rzym 2022 r.Foto: PAP/Abaca

Kardynał Matteo Maria Zuppi jest Włochem, doktorem filozofii i literatury. W latach 2012–2015 pełnił funkcję biskupa pomocniczego w Rzymie. W 2015 troku papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą bolońskim, a w 2019 roku ogłosił go kardynałem. W maju 2023 roku papież Franciszek powierzył kard. Zuppiemu misję pokojową w sprawie wojny w Ukrainie.

Papieski emisariusz pokoju

Kard. Matteo Zuppi, cytowany przez watykański portal informacyjny Vatican News, odniósł się w styczniu 2025 roku do opublikowanego przez Biały Dom zdjęcia przedstawiającego migrantów zakutych w łańcuchy. To obraz, "który musi irytować nas jako chrześcijan" – powiedział wówczas. Zaapelował także do dziennikarzy. "Kiedy opowiadam o fakcie ukazującym człowieczeństwo, pomagam zrozumieć drugiego człowieka". W nienawiści natomiast "staje się on wrogiem, z którym trzeba walczyć" – podkreślał duchowny.

Na pytanie o wojnie w Ukrainie, arcybiskup Bolonii powiedział: "To prawda, że do wszystkiego się przyzwyczajamy, ale nigdy nie powinniśmy przyzwyczajać się do szaleństwa wojny".

Dyplomata humanitarny

W ramach misji w związku z trwającą w Ukrainie wojną kard. Matteo Maria Zuppi dwa razy jeździł do Moskwy (2023 r. i 2024 r.) jako papieski wysłannik. Prowadzone z Rosją rozmowy dotyczyły przede wszystkim działań na rzecz powrotu do rodzin ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosjan oraz wymiany więźniów, rannych i ciał poległych. Rozmowy dotyczące pokoju w Ukrainie prowadził też w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach.

REKLAMA

22 listopada 2024 roku przewodniczył uroczystej mszy św. w Rzymie z okazji 1000. dnia wojny Rosji przeciwko Ukrainie. W homilii kard. Zuppi wezwał do "pokoju i sprawiedliwości" dla narodu ukraińskiego, określanego przez papieża jako "udręczony". "Pokój i sprawiedliwość są jednym, jak dwie siostry, które pomagają sobie nawzajem, wspierają się i chronią. Te tysiąc dni wojny, od 24 lutego 2022 roku, to tysiąc dni burzy, ale także tysiąc dni niezwykłego i głębokiego braterstwa, które niesamowicie wzrosło i które nie tylko nie znużyło się, ale stało się jeszcze bardziej przekonane i konieczne" – powiedział kardynał.

Wysłannik pokoju w Ziemi Świętej

"Rozejm osiągnięty w Ziemi Świętej umocni pokój i rozpocznie nowy proces prowadzący do konkretnej przyszłości" – mówił kard. Zuppi. Zapewnił, że Kościół we Włoszech jest blisko Izraela, aby mógł w końcu ponownie przyjąć swoich porwanych bliskich, cieszyć się niezbędnym bezpieczeństwem i kontynuować walkę z antysemityzmem.

Zapewnił jednocześnie, iż Kościół we Włoszech "jest blisko Palestyńczyków i ich cierpienia, aby można było w końcu wyznaczyć drogę, która pozwoli na uznanie tego narodu w jego pełnej godności i wolności". Idąc za papieżem Franciszkiem, potępił produkcję broni i handel nią oraz ponowił propozycję "stworzenia funduszu na walkę z ubóstwem zamiast zapełniania arsenałów".

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej