Watykan ogłasza datę i godzinę pogrzebu papieża Franciszka
Podano datę pogrzebu papieża Franciszka. Uroczystości na placu Świętego Piotra rozpoczną się w sobotę 26 kwietnia o godz. 10 rano - przekazało we wtorek biuro prasowe Watykanu po pierwszej kongregacji generalnej kardynałów.
2025-04-22, 10:18
Data i miejsce pogrzebu papieża Franciszka
Jak poinformował abp Diego Ravelli, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, "w sobotę 26 kwietnia o godzinie 10:00, w pierwszym dniu nowenny żałobnej, na placu św. Piotra zostanie odprawiona uroczysta msza św. pogrzebowa biskupa Rzymu Franciszka, zgodnie z przepisami zawartymi w Ordo Exsequiarum Romani Pontificis (nr 82–109)".
Liturgii pogrzebowej przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Mszę św. pogrzebową mogą koncelebrować patriarchowie i kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, prezbiterzy. Po mszy na placu Świętego Piotra trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.
Urząd Celebracji Liturgicznych poinformował także, że w środę o godz. 9 rano odbędzie się ceremonia przeniesienia w procesji trumny z ciałem Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie się obecnie znajduje, do Bazyliki Świętego Piotra. Tam wierni będą mogli oddać hołd papieżowi.
Udział w mszy pogrzebowej zapowiedzieli m.in. prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią oraz przywódca Francji Emmanuel Macron. Według niepotwierdzonych na razie doniesień mediów w uroczystościach pogrzebowych zamierza uczestniczyć także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
REKLAMA
Decyzją zmarłego papieża jego ciało będzie wystawione w trumnie, a nie na katafalku. W opublikowanym w poniedziałek testamencie Franciszek napisał, że chce być pochowany jak każdy chrześcijanin, bez przepychu. Pogrzebany zostanie w ziemi w kaplicy w Bazylice Matki Bożej Większej z inskrypcją "Franciscus" na płycie nagrobnej.
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7:35 w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna.
Źródła: Vatican News/Polskie Radio/PAP/mg/kor
REKLAMA
REKLAMA