Diagnostyka chorób reumatologicznych

Pacjenci często trafiają najpierw do lekarzy pierwszego kontaktu, potem do ortopedów, zamiast od razu do reumatologów, co może opóźniać właściwe rozpoznanie i leczenie. Tymczasem szacuje się, że na różne schorzenia reumatyczne choruje prawie 20 procent populacji Polaków, w tym duży procent ludzi młodych, a nawet dzieci.

2025-04-25, 20:00

Diagnostyka chorób reumatologicznych
Pacjenci zbyt często trafiają najpierw do internistów i potem do ortopedów, A oni od początku po wykrycia zmian, powinni być kierowani do reumatologa. . Foto: New Africa/shutterstock.com

- Większość chorób to zapalenia ogólnoustrojowe i bardzo często dochodzi o zapalenie stawów. To, że pierwsze zmiany dotyczą tylko stawów, oznacza, że mamy do czynienia ze zmianami także w innych narządach. Proces zapalny, przyśpiesza powstanie miażdżycy, co prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych. Zwiększa także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych oraz innych schorzeń, a nawet depresji - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Brygida Kwiatkowska z Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.


Posłuchaj

Diagnostyka chorób reumatologicznych (Samo zdrowie) 25:42
+
Dodaj do playlisty

 

Choroby reumatologiczne, to nie tylko same zwyrodnienia stawów, najczęściej kojarzone z seniorami. U wielu osób widać te zmiany na rękach, stąd powiedzenie "dłoń szponiasta". Trudno im zapobiegać, bo w 50 procentach przypadków mają podłoże genetyczne. Choroba zwyrodnieniowa daje dolegliwości bólowe, ale te ukryte zmiany zapalne, niestety mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci, z powodu powikłań ogólnoustrojowych. 

Kiedy się pojawia choroba?

- Choroba zwyrodnieniowa zaczyna się najczęściej około 30 roku życia, choć w wieku 60+ też często może się pojawić. W przypadku młodych ludzi może być także skutkiem nadmiernie obciążanych stawów np. przez biegi maratońskie lub źle dobrane ćwiczenia na siłowni. Także otyłość przyspiesza zmiany zwyrodnieniowe. A w przypadku stanów zapalnych, bardzo często mamy do czynienia z dziećmi, nawet w pierwszych miesiącach ich życia.

REKLAMA

W przypadku osób dorosłych wciąż panuje stereotyp, że choroby reumatyczne, dotykają tylko seniorów. Dlatego często ignorują takie objawy jak np. nocne bóle kręgosłupa lub obrzęki stawu skokowego, lub kolanowego. Choroby reumatologiczne wymagają pilnej interwencji, aby ograniczyć reemisję. Nie doleczone przeziębienie i inne stany zapalne np. zębów, mają wpływ na powstawanie chorób reumatologicznych.

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się chorób reumatologicznych, trzeba rzucić palenie i  utrzymywać optymalną wagę ciała. Każdego dnia powinniśmy się starać, by być w ruchu, choćby tu chodziło o 30 minut szybkiego marszu. Pomaga także dieta śródziemnomorska.

 

*** 

AudycjaSamo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gość: Prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska (Kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji)
Data emisji: 25.04.2025
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

Źródło: POlskie Radio 24/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej