Objawy chorobowe i zmiany w nogach. "Mogą sygnalizować inne, poważne dolegliwości"

Schorzeń związanych z kończynami dolnymi jest wiele. Ale objawy lub zmiany w nich występujące mogą sygnalizować istnienie innych, czasem poważniejszych chorób. - Dlatego należy badać swoje nogi. Dzięki temu można odkryć szereg patologii. Nie tylko naczyniowych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Zieliński, chirurg naczyniowy i flebolog.

2024-10-11, 20:20

Objawy chorobowe i zmiany w nogach. "Mogą sygnalizować inne, poważne dolegliwości"
Objawy lub zmiany występujące w nogach mogą sygnalizować istnienie innych, czasem poważniejszych chorób. Foto: Shutterstock/Africa Studio

Jedną z chorób, która dotyka wielu Polaków jest przewlekła niewydolność żylna. Mamy z nią do czynienia, kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej kończyn dolnych w wyniku trwałego nadciśnienia. Na tę dolegliwość uskarża się prawie połowa kobiet w Polsce. Schorzenie to dotyka również mężczyzn. Według badań z tego powodu cierpi niemal czterech na dziesięciu z nich.

Posłuchaj

dr Adam Zieliński o schorzeniach nóg (Samo zdrowie) 24:44
+
Dodaj do playlisty

Oczywiście schorzeń związanych z nogami jest znacznie więcej. Specjaliści podkreślają, że zdecydowanie nie warto bagatelizować takich objawów jak pajączki, żylaki, obrzęki czy uczucie ciężkich nóg. Najlepiej, żeby przyjrzał się im specjalista. 

- Chcielibyśmy, aby coraz więcej pacjentów oraz lekarzy - przede wszystkim niezajmujących się na co dzień chorobami naczyń, zwracało uwagę właśnie na nogi. Należy je badać, ponieważ można tam znaleźć szereg patologii. Nie tylko naczyniowych. Mówimy, że nogi mogą być rewelatorem pewnych innych patologii. I choroby z różnych dziedzin możemy znaleźć właśnie w obrębie kończyn dolnych - powiedział dr Adam Zieliński. 

Badanie nóg. Można odkryć różne choroby

Jak zaznaczył w wyniku badania można odkryć różne choroby, czasem bardzo poważne. - To problemy dermatologiczne, reumatologiczne, ortopedyczne czy kardiologiczne - wyliczał ekspert.

REKLAMA

- Bo spuchnięte nogi to bardzo często nie opuchnięcie związane z chorobami naczyń, ale na przykład z chorobami serca, z niewydolnością serca i z nadciśnieniem tętniczym. To nadciśnienie wielokrotnie jest leczone długo pewnymi lekami, dającymi na przykład obrzęki. A zatem należy oglądać nogi nie tylko pod kątem chorób naczyniowych - dodał lekarz. 

Gość audycji jest organizatorem akcji edukacyjnej "Oglądaj nogi". Jak podkreślił, przyglądając się kończynom dolnym można "niejako przy okazji zobaczyć pewne inne problemy".

Czytaj także:

* * *

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: dr n. med. Adam Zieliński (chirurg naczyniowy, flebolog)
Data emisji: 11.10.2024
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

PR24/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej