Biomechanika kręgosłupa. "Chroni także układ nerwowy człowieka"
- Kręgosłup poza funkcjami podporowymi, ma także funkcje ochronne dla struktur nerwowych, bo przez niego biegnie rdzeń kręgowy łączący mózg z kończynami - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Robert Gasik, Kierownik Kliniki Neuroortopedii i Neurologii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
2025-05-02, 20:00
Jak wyjaśniał ekspert, ból kręgosłupa wynika nie tylko z powodu naszej złej pozycji podczas pracy i zużycia z wiekiem układu kostnego, bo wiele zależy także od genetyki np. rodzaju budowy struktur kostnych. Wiele nabytych, dodatkowych obciążeń dla kręgosłupa, wynika ze zmian cywilizacyjnych np. powszechnej pracy w pozycji siedzącej. Ale używanie złej pozycji przy korzystaniu ze smartfona, dodatkowo zwiększa jego obciążenia. Dlatego w niektórych krajach np. w Azji, właśnie z powodu ochrony kręgosłupa, coraz częściej pracuje się na stojąco przy komputerach.
Posłuchaj
W opinii prof. Roberta Gasika z punktu widzenia ochrony naszego kręgosłupa, bardzo ważna jest ciągła zmiana pozycji w jakiej pracujemy np. siedząc przy komputerze. Dlatego nawet pomysł pracy na stojąco, ma swoje zalety, ale też nie może być ona wykonywana zbyt długo w tej samej pozycji, bo też to prowadzi do kłopotów ze zdrowiem.
- Bilans strzałkowy, to jest pewnego rodzaju fizjologiczna budowa kręgosłupa, która biomechanicznie daje najmniejsze obciążenia. Choć te obciążenia zawsze występują, bo wszystkich nas dotyczą prawa grawitacji. Na ogół poziom obciążenia kręgosłupa oscyluje wokół 100 procent, choć mogą być też niższe i wyższe wartości jego pracy, dla konkretnej osoby. Ale bilans strzałkowy jest nieprawidłowy, gdy kręgosłup zostaje obciążony już nawet w 120-140 procentach. To powoduje powstawanie chorób, które z czasem mogą prowadzić do operacji - powiedział prof. Robert Gasik.
REKLAMA
*****
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gość: prof. dr hab. n. med. Robert Gasik (Kierownik Kliniki Neuroortopedii i Neurologii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji)
Data emisji: 02.05.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA