Sport inspirował twórców kultury. "Wierzyński na olimpiadzie w 1928 roku, zdobył złoty medal za swój wiersz"
- Kiedy popatrzymy wstecz, to zobaczymy, że 80. lat temu związki pomiędzy sportem, a twórcami kultury i sztuki, były znacznie silniejsze niż dziś. Były dla nich ważną inspiracją, zgodnie z duchem nowożytnych olimpiad - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Robert Gawkowski, z Działu Naukowego Muzeum Sportu i Turystyki.
2025-05-04, 10:00
Profesor Robert Gawkowski przypomniał, że w 1912 roku Pierre de Coubertin, wprowadził na Igrzyska Olimpijskie konkursy na dzieła sztuki w muzyce, w rzeźbie, w poezji i architekturze, gdzie najlepsze prace nagradzano medalami. Ale niestety wręczanie medali za dzieła sztuki na olimpiadzie, przestało obowiązywać po 1948 roku, ze szkodą dla sportowców i kultury.
Posłuchaj
Jak podkreślał prof. Robert Gawkowski, medale za działa sztuki, zachęcały sportowców do tworzenia w macierzystych klubach sekcji poetyckiej, aktorskiej, malarskiej. To było dla nich inspirującym sposobem na obcowanie z kulturą. Halina Konopacka, która w 1928 roku na olimpiadzie w Amsterdamie zdobyła złoty medal za rzut dyskiem, też pisała wiersze, a Kazimierz Wierzyński, jeden ze Skamandrytów, na tej samych igrzyskach letnich, zdobył złoty medal za swój wiersz.
* * *
REKLAMA
Audycja: Ogrody sztuki
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: prof. Robert Gawkowski (z Działu Naukowego warszawskiego Muzeum Sportu i Turystyki)
Data emisji: 04.05.2025
Godzina emisji: 8.30
Polskie Radio 24 /sw
REKLAMA