Arktyczne powietrze napływa do Polski. W nocy nawet -7 stopni

Według najnowszych prognoz w Polsce nastąpi ochłodzenie. W rozmowie z Polskim Radiem Michał Kowalczuk z IMGW przekazał, że już w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura spadnie poniżej zera. - Przy gruncie niewykluczone są spadki temperatury nawet do -7 stopni - mówił synoptyk. 

2025-05-05, 13:20

Arktyczne powietrze napływa do Polski. W nocy nawet -7 stopni
IMGW prognozuje znaczny spadek temperatur. Nocami mogą pojawić się przymrozki. Foto: ventusky.com

Nocne przymrozki. Nawet do -7 st. C

W najbliższych dniach w Polsce zrobi się chłodniej. Według IMGW już najbliższej nocy mogą wystąpić przymrozki. Dotyczy to zwłaszcza woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W tych regionach temperatura może spaść kilka kresek poniżej zera.

- Z północy do naszego kraju zacznie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Już najbliższej nocy występować będą przymrozki. (...) Zwłaszcza północ kraju będzie na nie narażona. Tam spadki temperatur do -2, -3, a lokalnie nawet -5 stopni. Przy gruncie nawet do -7 stopni - mówił Kowalczuk w rozmowie z Polskim Radiem. 

Posłuchaj

IMGW zapowiada przymrozki (IAR/Pszoniak) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Wtorek będzie dość pogodny, choć temperatury wyniosą maksymalnie 16 stopni w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Na Wybrzeżu mogą pojawić się opady deszczu. Większe zachmurzenie może pojawić się na południu kraju - w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Najchłodniej będzie w rejonie podgórskim Tatr (9 st. C) i na Suwalszczyźnie (11 st. C). Pozostała część kraju przeważnie z temperaturami rzędu 13-15 stopni. 

W środę temperatury będą nieco niższe, zwłaszcza na północy i w centrum kraju. Najchłodniej na Suwalszczyźnie (9 st. C). Najcieplej natomiast na południu - w woj. podkarpackim, małopolskim i śląskim - oraz w woj. lubuskim (15 st. C). Opady według prognozy IMGW pojawią się w woj. dolnośląskim, lubuskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim. Większość kraju z temperaturami rzędu 10-14 stopni, przy czym chłodniej będzie na północy

REKLAMA

Do kiedy potrwa ochłodzenie?

Ochłodzenie nie odpuści również w czwartek. Temperatury spadną jeszcze bardziej, co będzie odczuwalne przede wszystkim na północy, wschodzie i w centrum kraju. Najchłodniej znów na Suwalszczyźnie (8 st. C). Niewiele więcej w woj. warmińsko-mazurskim, pomorskim oraz w rejonie podgórskim Tatr (9 st. C). Tam również pojawią się opady deszczu. Najcieplej tego dnia będzie na Śląsku (14 st. C). Pozostała część kraju przeważnie 11-13 stopni. 

W piątek nieco więcej słońca na zachodzie. W woj. lubuskim i zachodniopomorskim prognozowana jest najwyższa temperatura (15 st. C). Pozostałe regiony przeważnie z temperaturami 11-13 stopni i większym zachmurzeniem. Niższe temperatury będą notowane na wschodnich krańcach. 9 stopni na Suwalszczyźnie oraz po 10 stopni w woj. podlaskim i lubelskim. Najchłodniej w rejonie podgórskim Tatr (8 st. C). W tych regionach oraz na Podkarpaciu IMGW spodziewa się opadów deszczu.

- Chłodne powietrze arktyczne pozostanie z nami niemal do końca tygodnia. Cały czas w ciągu nocy będzie występować ryzyko przymrozków - stwierdził Michał Kowalczuk. 

Posłuchaj

Przymrozki moga się pojawiać do końca tygodnia (IAR/Pszoniak) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Jak dodał, pojawienie się ujemnych temperatur najbardziej prawdopodobne jest na północy kraju. 

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: Poskie Radio/IMGW/egz/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej