Arktyczny chłód nie odpuści, do tego będzie padać. Prognozy dają nadzieję
Na ocieplenie w najbliższych dniach nie ma co liczyć. - Arktyczne powietrzne zostanie z nami niemal do końca tygodnia - powiedział Polskiemu Radiu Michał Kowalczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ciepłe masy powietrza zaczną nadciągać nad Polskę w połowie maja.
2025-05-06, 18:10
Pogoda. Zimna aura szybko nie odpuści
Chłód utrzyma się do końca tygodnia. Michał Kowalczuk przekazał, że wprawdzie nadchodząca noc ma być cieplejsza niż poprzednia, jednak nie możemy w najbliższym czasie liczyć na ciepłą, wiosenną aurę. Zarówno na wysokości dwóch metrów, jak i tuż przy gruncie pojawią się (nocami) przymrozki. Na przeważającym obszarze kraju IMGW wydało przed nimi ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Jak czytamy na stronie instytutu - miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza na wysokości 2 metrów (nad poziomem gruntu) do około -1 stopnia Celsjusza, z kolei przy gruncie - do około -4 stopni.
Na razie ostrzeżenia wydano na najbliższą noc, niewykluczone, że pojawią się także w odniesieniu do kolejnych nocy (IMGW spodziewa się przymrozków co najmniej do piątku). W ciągu doby temperatura maksymalna będzie utrzymywać się w granicach 10-15 stopni. W niektórych regionach (m.in. na północnym wschodzie, ale też lokalnie w centrum czy w rejonach podgórskich) może pod koniec tygodnia spaść poniżej 10 stopni.
Prognoza pogody. Deszczowa końcówka tygodnia
Do czwartku należy spodziewać się niewielkich, przelotnych opadów deszczu na krańcach północnych i południowych (i to też nie wszędzie). Ale w piątek i sobotę pojawią się większe sumy opadów. W piątek pogodnie będzie jedynie na południowym-wschodzie (najmocniej popada zaś na Wybrzeżu), z kolei w sobotę cała Polska będzie spowita chmurami (największe opady prognozowane są na południu i na wschodzie).
REKLAMA

Powiew ciepła
O ile w niedzielę i poniedziałek będzie nieco cieplej (warto podkreślić słowo "nieco", tj. o ok. 2-3 stopnie), o tyle od wtorku do Polski zacznie napływać fala ciepła. Na zachodzie tego dnia termometry wskażą 17-18 stopni, na pozostałym obszarze - do 15. W środę na zachodzie temperatury będą sięgać 20 stopni, w innych częściach kraju do 17-19 stopni; nieco chłodniej będzie na krańcach wschodnich (14-16 stopni).
Z każdym kolejnym tygodniem temperatura będzie wzrastać. W drugiej maja będzie oscylowała - na przeważającym obszarze Polski - średnio w okolicy 20 stopni. A w końcówce maja - termometry niemal w całym kraju wskażą średnio 21-22 stopnie.

Prognozy długoterminowe wskazują także na ciepły i pogodny początek czerwca. Do tego czasu jednak wiele jeszcze może się zmienić.
- Czapa chłodu nakryje Polskę. To będzie anomalia
- Niecodzienne zjawisko na niebie. To zalążek trąby powietrznej
Źródło: PolskieRadio24.pl/łl
REKLAMA