Choroba Parkinsona. "Geny i wpływ środowiska"

Na chorobę Parkinsona zachorować mogą całkiem młodzi ludzie. Dlaczego tak duży wpływ na nią ma zanieczyszczenie środowiska i czy zawsze zaczyna się od drżenia rąk i ciała? Dlaczego warto zwrócić uwagę na jakość i przebieg snu? Gościem audycji była dr Kamila Bojakowska, neurolog (Państwowy Instytut Medyczny MSWiA).

2025-05-06, 10:35

Choroba Parkinsona. "Geny i wpływ środowiska"
W Polsce z chorobą Parkinsona żyje prawie 100 tys. osób. Foto: shutterstock.com / Gorodenkoff

W Polsce z chorobą Parkinsona żyje prawie 100 tys. osób, a co roku diagnozę słyszy nawet 8 tys. - coraz młodszych - pacjentów. Eksperci przewidują, że ze względu na starzenie się społeczeństwa chorych będzie lawinowo przybywać, bo po 65 r.ż. zachorowalność na tę chorobę wzrasta aż dziesięciokrotnie.

Najczęstszym objawem jest drżenie ręki, czasem kciuka - od tego się zaczyna. Pojawia się spowolnienie, pacjentowi coraz więcej czasu zajmują codzienne czynności: ubieranie się, zapinanie guzików. Pojawiają się także określone zaburzenia snu w fazie REM, które mogą świadczyć o możliwym rozwoju choroby w przyszłości.

Posłuchaj

Posłuchaj

Dr Karolina Bojakowska o chorobie Parkinsona (Samo zdrowie) 26:31
+
Dodaj do playlisty

Choroba polega na obumieraniu komórek nerwowych w istocie czarnej mózgu, odpowiedzialnych za produkcję dopaminy. Doprowadza to do spowolnienia ruchowego, sztywności mięśni, zubożonej mimiki twarzy, drżenia rąk. Niestety choroba ma charakter postępujący i wraz z jej rozwojem pojawiają się: zaburzenia równowagi, pochylona do przodu sylwetka, trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak mycie się, jedzenie, ubieranie. Niezbędna staje się pomoc i opieka ze strony innych osób.

REKLAMA

Czytaj także:

***

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Goście: dr Kamila Bojakowska, neurolog (Poradnia Chorób Pozapiramidowych, Państwowy Instytut Medyczny MSWiA)
Data emisji: 5.05.2025
Godzina emisji: 19.33

PR24/k

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej