Ekshumacje w Puźnikach. Znaleziono szkielety, w tym kobiet i dzieci

W ukraińskich Puźnikach znaleziono fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć i wiek. Poinformowano również, że zakończono wydobywanie szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej w tym miejscu.

2025-05-06, 13:55

Ekshumacje w Puźnikach. Znaleziono szkielety, w tym kobiet i dzieci
Ekshumacje w Puźnikach na Ukrainie/Zdjęcie z kwietnia 2025 r.Foto: Wojciech Olkuśnik/East News

Ekshumacje w Puźnikach. Odkryto części szkieletów, w tym kobiet i dzieci

Informacje w sprawie odkrycia w ukraińskiej wsi Puźniki podano we wtorek w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji "Wolność i Demokracja", Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz IPN. Przekazano również, że "zespół badawczy oczyszcza pozyskane szczątki, przeprowadza analizy antropologiczne, medyczne oraz skany 3D".

Będą badania genetyczne

"Równocześnie pozyskiwane są próbki materiału do badań genetycznych, z których zostanie wyodrębnione DNA ofiar. Działania te mają na celu przywrócenie ich tożsamości, a nastąpienie godny pochówek. Zgodnie z wolą rodzin, po przeprowadzeniu prac badawczych, szczątki ofiar zostaną pochowane na cmentarzu w Puźnikach" - napisano. Podczas prac zabezpieczone zostały także przedmioty osobiste, m.in. guziki, fragmenty różańców, medaliki.

Czytaj także: 

Jakiś czas później przekazano, że wraz z wtorkowym odkryciem w Puźnikach zakończono wydobywanie szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej. Zespół polskich i ukraińskich ekspertów wydobył ze zbiorowej mogiły fragmenty 42 szkieletów mężczyzn, kobiet i dzieci.

Obecnie kości są oczyszczane i przygotowywane do pobrania próbek materiału genetycznego.  W pracach koordynowanych przez Fundację "Wolność i Demokracja" brali udział eksperci z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, firmy "Wołyńskie starożytności" oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Prace w całości sfinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Ekshumacje w Puźnikach na Ukrainie. "Będą badania genetyczne"

Przypomnijmy, że dzień wcześniej - w poniedziałek 5 maja - kierujący polsko-ukraińską grupą roboczą ds. dialogu historycznego poseł KO i pełnomocnik rządu RP ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal podkreślał, że prowadzone w Puźnikach ekshumacje to przełom w relacjach obu krajów. Dodał, że udało się wypracować rozwiązania, które zarówno Polakom, jak i Ukraińcom ułatwią poszukiwania szczątków bliskich.

Czytaj także:

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Rzeszowie Kowal podkreślił, że jest w stałym kontakcie z ekipą, która prowadzi ekshumacje w Puźnikach w Ukrainie. Przypomniał, że udało się odnaleźć ciała "dużej grupy ofiar". - Teraz będą prowadzone badania genetyczne. Ekipa naukowców, adekwatnie do postępu badań, będzie informowała na temat szczegółów dotyczących miejsca, w którym zgodnie z oczekiwaniami odnaleziono ciała ofiar - zapowiadał wówczas poseł.

Ekshumacje na Wołyniu

Badania w Puźnikach (Ukraina, obwód tarnopolski) rozpoczęły się 24 kwietnia. Polscy i ukraińscy naukowcy najpierw wykarczowali drzewa i krzaki, a następnie zdjęli kilkudziesięciocentymetrową warstwę ziemi. Przez ostatnie dni wydobywali znajdujące się w zbiorowej mogile kości, które fotografowali i opisywali.

REKLAMA

Uczestniczący w badaniach profesor Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że najważniejszym zadaniem zespołu badawczego jest ustalenie tożsamości ofiar zbrodni wołyńskiej. - To będą analizy genetyczne, które będą odbywały się w laboratorium. Będą one polegały na porównaniu materiału genetycznego pobranego z wydobytych szczątków z materiałem przekazanym przez krewnych ofiar - powiedział Polskiemu Radiu. Prace ekshumacyjne w Puźnikach prowadzono przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji "Wolność i Demokracja" oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

W lutym 1945 roku oddział UPA napadł na tę wówczas jeszcze polską miejscowość i wymordował od 50 do 120 jej mieszkańców.

Źródła: IAR/Polskie Radio/PAP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej