Ile kosztuje konklawe? Włoskie media wskazują zawrotną kwotę
Konklawe to proces nie tylko podniosły i ważny dla Kościoła katolickiego i Rzymu, ale też dosyć drogi. Według analiz włoskich mediów, kwota, jaką Watykan zapłaci za obrady kardynałów wybierających następcę Franciszka, sięga milionów euro.
2025-05-08, 15:52
Drogie konklawe. Noclegi i wyżywienie pochłoną majątek
Czwartek jest drugim dniem konklawe, które ma wskazać następcę papieża Franciszka. 133 purpuratów z całego świata obraduje i głosuje za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej tak długo, aż dokonają wyboru. Włoskie media podkreślają, że rekordowo duża liczba uczestników konklawe stanowi wyzwanie dla Stolicy Apostolskiej i Rzymu, także finansowe. Samo sprowadzenie do Watykanu elektorów i towarzyszącej im świty kosztowało ponad 266 tys. euro. Purpuraci i podróżujący z nimi ludzie muszą też gdzieś spać. Nie wszyscy zmieszczą się, jak bywało w przeszłości, w Domu Św. Marty. Zakwaterowanie ich w innych budynkach ma wynieść od 40 do 100 tys. euro dziennie, a koszty te będą tym większe, im dłużej potrwają obrady - odnotowuje "Ile Messaggero".
"Dodatkowe koszty generuje przygotowywanie posiłków. Szacuje się, że dzienny koszt jedzenia dla elektora i jego przybocznych wyniesie ok. 100 euro. Jeśli trzeba będzie wyżywić ich przez tydzień, będzie to kolejne 140 tys. euro do budżetu konklawe" - odnotowuje Business Insider.
Od kilku do kilkunastu milionów. Wiemy, ile, mniej więcej, będzie kosztować konklawe
Konklawe w 2013 roku, gdy wybrano Jorge Mario Bergoglio, czyli Franciszka, kosztowało Stolicę Apostolską około 8 mln euro. "W tym roku ta kwota z pewnością przekroczy 10 mln euro" - odnotowuje Fakt.pl powołując się na włoskie media. Jednak całkowite całkowite koszty konklawe, ponoszone i przez Rzym, i przez Watykan, mogą się zamknąć nawet kwotą kilkunastu milionów euro - czytamy.
Czytaj także:
- Konklawe NA ŻYWO. Transmisja z Watykanu
- Harmonogram konklawe. O tej godzinie poznamy nowego papieża
- Faworyci konklawe. Sylwetki 11 kardynałów, wśród których może być nowy papież
W przeprowadzonych dotychczas głosowaniach żaden z purpuratów nie uzyskał wymaganej większości 89 głosów. Następna tura obrad ma rozpocząć się około godziny 16. Jednym z najmocniejszych kandydatów pozostaje kardynał Pietro Parolin - ocenia watykanistka Franka Giansoldati, choć, zdaniem niektórych, nie ma potrzebnej do tej funkcji charyzmy, a swoich zwolenników ma kilku innych kandydatów.
REKLAMA
Posłuchaj
Źródła: "Il messaggero"/Businessinsider/Fakt.pl/Polskie Radio/mbl
REKLAMA