Dziś na niebie Kwiatowy Księżyc. Czeka nas mikropełnia
Choć pełnia Księżyca zazwyczaj przyciąga wzrok jasnością i rozmiarem, tym razem zobaczymy jej subtelniejsze oblicze. We wtorek wieczorem czeka nas tzw. mikropełnia - Księżyc znajdzie się wyjątkowo daleko od Ziemi, przez co jego tarcza będzie mniejsza i mniej jasna niż zwykle.
2025-05-12, 08:57
Księżyc w pełni, ale nie do końca taki jak zwykle
We wtorek wieczorem o godzinie 18:56 naszego czasu Księżyc osiągnie pełnię. Tym razem nie będzie to jednak typowa pełnia - mówimy bowiem o tzw. mikropełni. To zjawisko występuje wtedy, gdy nasz naturalny satelita znajduje się w apogeum, czyli w punkcie swojej orbity leżącym najdalej od Ziemi. We wtorek dystans ten wyniesie aż 405 278 km. Efekt? Tarcza Księżyca będzie nawet o 14 proc. mniejsza, a co za tym idzie mniej jasna, niż w czasie superpełni, kiedy Księżyc znajduje się z kolei wyjątkowo blisko naszej planety.
Mikropełnie zdarzają się kilka razy w roku - ostatnią mogliśmy zobaczyć w kwietniu. Choć tarcza jest nieco mniejsza i odbija mniej promieni słonecznych, nadal robi wrażenie, zwłaszcza tuż po wschodzie. Wtedy działa efekt iluzji optycznej, który sprawia, że Księżyc wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo atmosfera przy horyzoncie nadaje mu ciepły, pomarańczowy odcień.
Niepozorna pełnia z wyjątkowym znaczeniem
Jasność dzisiejszej mikropełni będzie niższa nawet o 20-30 proc. w porównaniu do superpełni. Czy to zauważymy gołym okiem? Raczej nie - chyba że ktoś postawi obok zdjęcie z innego momentu w roku. Dzisiejsza pełnia nazywana jest także Księżycem Kwiatowym (Flower Moon) - to tradycyjna nazwa, wywodząca się z kultury rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, odnosząca się do wiosennego rozkwitu natury.
REKLAMA
- Lodowaty maj. Arktyczny podmuch zostanie z nami na długo
- Temperatury pobiją długotrwałe rekordy. Nawet 40 stopni w cieniu
- Nadchodzi ogromna erupcja podwodnego wulkanu. "Nawet jutro"
Źródło: Z głową w gwiazdach/nł/k
REKLAMA