Uczniowie mają wybierać dyrektora szkoły. MEN przygotowuje zmiany
Uczniowie mają głos w wielu szkolnych sprawach, ale nie w tej, która bezpośrednio wpływa na ich codzienne życie - wyborze dyrektora. To może się zmienić. MEN zapowiada prace nad dopuszczeniem samorządów uczniowskich do udziału w komisjach konkursowych.
2025-05-13, 10:50
Wybór dyrektora szkoły. Udział samorządów uczniowskich
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Marek zwróciła uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego uczniowie nie mają żadnego wpływu na wybór dyrektora szkoły, mimo że to decyzje dyrekcji w dużej mierze kształtują ich codzienne warunki nauki i funkcjonowania w placówce.
W interpelacji skierowanej do Ministerstwa Edukacji Narodowej zapytała:
- Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa wprowadzenie zmian w przepisach, które umożliwiłyby samorządom uczniowskim opiniowanie kandydatów na stanowisko dyrektora szkoły?
- Czy w ocenie Pani Minister uczniowie - jako bezpośredni beneficjenci polityki edukacyjnej prowadzonej przez dyrekcję szkoły - powinni mieć możliwość wyrażenia swojego zdania w kwestii wyboru osoby zarządzającej placówką?
- Czy w ministerstwie były prowadzone konsultacje lub analizy dotyczące wzmocnienia roli samorządów uczniowskich w systemie oświaty, w tym w zakresie ich udziału w procesach decyzyjnych na poziomie szkoły?
Posłanka wskazała, że włączenie samorządów uczniowskich w proces opiniowania kandydatów na stanowisko dyrektora mogłoby przynieść szereg pozytywnych efektów. Jej zdaniem, takie rozwiązanie zwiększyłoby poczucie współodpowiedzialności uczniów za życie szkoły, poprawiło jakość zarządzania placówkami oraz wzmocniło edukację obywatelską w praktyce.
REKLAMA
Podkreśliła, że głos samorządu uczniowskiego mógłby mieć charakter doradczy - na wzór innych opinii niewiążących dla organu decyzyjnego, ale ważnych z punktu widzenia budowania demokratycznej wspólnoty w szkole.
Wybór dyrektora szkoły. MEN z nowymi rekomendacjami
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer w odpowiedzi na interpelację wyjaśniła, że w Ministerstwie Edukacji Narodowej były prowadzone konsultacje i analizy dotyczące wzmocnienia roli samorządów uczniowskich w systemie oświaty - również w zakresie ich udziału w procesach decyzyjnych na poziomie szkoły. Konsultacje te były prowadzone w ramach prac Zespołu do spraw Praw i Obowiązków Ucznia, powołanego przez ministra edukacji 26 marca 2024 roku, który jest organem pomocniczym ministra edukacji.
"Rekomendacja dotycząca udziału przedstawicieli samorządu uczniowskiego w pracach komisji konkursowej powoływanej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora szkoły została pozytywnie przyjęta przez kierownictwo ministerstwa" - wskazała.
REKLAMA
Lubnauer zaznaczyła, że "w kolejnych miesiącach zostanie ona skierowana do dalszych prac koncepcyjnych na poziomie ministerialnym i będzie poddana analizie w celu zbadania możliwości i sposobu jej wdrożenia".
- Konsultacje widmo? ZNP apeluje do MEN w sprawie "godzin czarnkowych"
- Kowalski i Bąkiewicz wtargnęli do szkoły, MEN reaguje. "Zastraszyli panią dyrektor"
Źródło: Polskie Radio/nł/k
REKLAMA
REKLAMA