Las Szpęgawski. Miejsce egzekucji Polaków w 1939 roku
Instytut Pamięci Narodowej wznowił badania w Lesie Szpęgawskim - miejscu eksterminacji Polaków w 1939 roku przez Niemców. Prace mają wykazać, w jaki sposób Niemcy w ramach tzw. akcji 1005 zacierali ślady popełnionych zbrodni.
2025-05-16, 07:45
Prace, w położonym w okolicach Starogardu Gdańskiego Lesie Szpęgawskim, prowadzi pion śledczy IPN. Nadzoruje je prokurator Tomasz Jankowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.
"Przy użyciu narzędzi archeologicznych badamy trzy wskazane miejsca egzekucji ludności polskiej z początku 1939 roku. Chcemy ustalić, w jaki sposób Niemcy w 1944 roku w ramach tzw. akcji 1005 niszczyli ślady swojej zbrodniczej działalności. Wiemy, że te groby Niemcy ekshumowali, szczątki palili, co miało uniemożliwić odnalezienie w przyszłości miejsc pochówków ofiar i udowodnienie zbrodniczej działalności okupantów wobec osób cywilnych. Chcielibyśmy zbadać te miejsca. Współczesne narzędzia archeologiczne pozwalają określić, w jaki sposób się to odbywało, ile osób mogło się znajdować w tych grobach i jakiej użyto broni"- powiedział prok. Jankowski.
"Mówimy tutaj o nazywanej przez historyków tzw. Zbrodni Pomorskiej 1939 roku i prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej od kilku lat badają te miejsca z wykorzystaniem narzędzi archeologicznych"- wyjaśnił Tomasz Jankowski.
W maju 2023 roku IPN przeprowadził oględziny wytypowanych terenów Lasu Szpęgawskiego. Odnaleziono wtedy zbiorową mogiłę, w której znajdowały się szczątki 84 ofiar zbrodni niemieckich dokonanych w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Odnalezione czaszki miały urazy powstałe wskutek postrzału.
REKLAMA
Podczas prac odnaleziono również szereg rzeczy osobistych należących do zamordowanych osób m.in.: złote obrączki, srebrne zegarki, obrączki z metali nieszlachetnych, krzyżyki, medaliki, guziki cywilne jak i wojskowe z okresu II Rzeczypospolitej, polskie monety drobnego nominału sprzed 1939 roku oraz spinki mankietowe. Ujawniono również ślady świadczące o zacieraniu przez oprawców śladów zbrodniczej działalności.
Historycy szacują, że w Lesie Szpęgawskim zamordowanych zostało ok. 7 tysięcy cywili. Jest to trzecie – po Piaśnicy i Mniszku – miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa.
Źródło: Polskie Radio/PAP
REKLAMA