Za kulisami służb. Powojenne losy oficerów "dwójki"

Jak wyglądały powojenne losy oficerów polskiego wywiadu i kontrwywiadu, czyli tzw. "dwójki"? - Oni wszyscy rozpłynęli się w powietrzu, w nicości, a przecież żyli. Podejrzewam, że po prostu zmienili tożsamość i dalej pracowali - mówił w audycji "Więcej niż kryminał" Marcin Faliński, były dziennikarz i oficer wywiadu, autor serii powieści sensacyjnych i szpiegowskich.

2025-05-15, 23:00

Za kulisami służb. Powojenne losy oficerów "dwójki"
Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock/New Africa

Marcin Faliński, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1992 roku dziennikarz "Życia Warszawy". Od 1993 roku funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa, a od 1996 oficer Zarządu Wywiadu. W roku 1997 roku ukończył kurs oficerski w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu. Od 2002 roku oficer Agencji Wywiadu. Kilka lat temu przeszedł na emeryturę w stopniu podpułkownika.

Posłuchaj

Marcin Faliński, były dziennikarz i oficer wywiadu, autor serii powieści sensacyjnych i szpiegowskich gościem Grzegorza Kalinowskiego (Więcej niż kryminał) 26:36
+
Dodaj do playlisty

Marcin Faliński jest także autorem serii powieści sensacyjnych i szpiegowskich, a niemal każdy z bohaterów jego książek - jak przyznał w rozmowie z Grzegorzem Kalinowskim - ma jakiś odpowiednik, archetyp w rzeczywistości.

"Oni wszyscy się rozpłynęli"

- Po II wojnie światowej oficerowie polskiego wywiadu i kontrwywiadu byli rozsiani po całym świecie - mówił Marcin Faliński. Tłumaczył, że w przeciwieństwie do żołnierzy i oficerów polskiej armii, oficerowie "dwójki" (Oddział II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - komórka zajmująca się wywiadem i kontrwywiadem - red.) byli bardzo cenni dla aliantów.

- Wojna się skończyła. Brytyjczycy nie potrzebowali już bohaterów, generałów i żołnierzy na taką skalę. A oficerowie wywiadu - ze względu na swoje unikatowe umiejętności i predyspozycje - byli dalej potrzebni. I wywiadowi francuskiemu, i brytyjskiemu, czy amerykańskiemu. Oni świetnie się zaaklimatyzowali. Ja śledziłem bardzo wiele życiorysów oficerów wywiadu. Kiedyś skupialiśmy się na kierunku Bliskiego Wschodu, potem Ameryki Południowej. Oni wszyscy się rozpłynęli w powietrzu, w nicości, a przecież żyli. Podejrzewam, że po prostu zmienili tożsamość i dalej pracowali - mówił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

***

Audycja: Więcej niż kryminał
Prowadzący: Grzegorz Kalinowski
Gość: Marcin Faliński (były dziennikarz i oficer wywiadu, autor serii powieści sensacyjnych)
Data emisji: 15.05.2025
Godzina emisji: 22.06

Źródło: Polskie Radio 24/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej