Co zabrać ze sobą na wybory 2025? Bez tego nie oddasz głosu

Udając się do lokalu wyborczego należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Może to być np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport bądź aplikacja mObywatel - przypominał szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz.

2025-05-16, 16:52

Co zabrać ze sobą na wybory 2025? Bez tego nie oddasz głosu
Lokal wyborczy. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

W piątek odbyła się konferencja prasowa, w czasie której Rafał Tkacz mówił o zasadach głosowania podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Przewodniczący KBW wskazał, że każdemu wyborcy przysługuje wyłącznie jedna karta wyborcza, a komisja nie może wydać kolejnej.

Przekazał ponadto, że przy wydawaniu kart do głosowania komisja sprawdza, czy są one odpowiednio ostemplowane - na każdej karcie musi się znajdować naniesiony wcześniej odcisk pieczęci PKW oraz pieczęć obwodowej komisji wyborczej, która jest przystawiana przez członków komisji przed wydaniem karty. Co więcej, komisja ma obowiązek zweryfikować, czy wyborca potwierdził otrzymanie karty własnoręcznym podpisem.

Na każdej karcie do głosowania w porządków alfabetycznym wypisanych jest 13 kandydatów startujących w wyborach. Jeden róg karty do głosowania będzie ścięty, co - jak zaznaczył szef KBW - jest "elementem przewidziany w całym tym procesie"; ma ułatwić głosowanie osobom niewidomym.

Jak oddać ważny głos?

REKLAMA

Jeżeli chodzi o sposób głosowania, to wyborca ma obowiązek:

  • postawić znak X (co najmniej dwie przecinające się linie) w obrębie kratki przy nazwisku tylko jednego kandydata, na którego chce oddać głos,
  • postawienie znaku X przy więcej niż jednym kandydacie bądź niepostawienie znaku X w żadnej kratce spowoduje nieważność głosu.

Tkacz przypomniał również, że aby wziąć udział w wyborach, w lokalu wyborczym należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Na przykład:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • paszport
  • aplikację mObywatel.
Czytaj także:

PAP/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej