Tragedia na Lhotse. Dwie ofiary śmiertelne - kolejne w tym sezonie

Dwóch alpinistów - 48-letni Rumun Barna Zsolt Vago, wspinający się bez wspomagania tlenem z butli oraz 39-letni Hindus Rakesh Kumar - zmarło podczas ataku na Lhotse (8516 m), czwarty pod względem wysokości ośmiotysięcznik globu. To kolejne ofiary śmiertelne w tym sezonie.

2025-05-19, 21:00

Tragedia na Lhotse. Dwie ofiary śmiertelne - kolejne w tym sezonie
Dwójka wspinaczy straciła życie na Lhotse. Foto: Printscreen z X

Śmierć na Lhotse

Ministerstwo Turystyki Nepalu wydało w tym roku ponad 1100 pozwoleń na wspinaczkę na najwyższe himalajskie szczyty, w tym 107 na Lhotse oraz 456 na Everest (8848 m).

Na najwyższym szczycie globu 16 maja zginęli 45-letni Hindus Subrata Ghosh, który zmarł w okolicy Uskoku Hilarego, najtrudniejszego miejsca na grani powyżej 8000 m. W obozie IV, położonym na wysokości około 8 000 metrów, znanym jako „strefa śmierci” dzień wcześniej zmarł 45-letni Filipińczyk Phillip SantiagoZgon nastąpił, gdy wspinacz miał przygotowywać się do ataku szczytowego. 

Droga klasyczna na obydwa szczyty prowadzi tą samą trasą, przez lodospad Icefall, aż do Przełęczy Południowej.

REKLAMA

Wcześniej na ośmiotysięcznikach w Himalajach w tegorocznym wiosenno-letnim sezonie zginęło pięć osób: 8 kwietnia lawina zabrała na Annapurnie (8091 m) Szerpów: Ngimę Tashiego i Rimę Rinje, pod koniec kwietnia z grani Makalu (8485 m) spadł Chińczyk Xiang Yang-Liu, zaś na początku maja w obozie II po powrocie z pierwszego wyjścia aklimatyzacyjnego zmarł Amerykanin Alexander Pancoe. Na Kanczendzondze (8586 m) śmierć poniosła 11 maja 63-letnia Francuzka Margareta Morin podczas próby ataku szczytowego na wysokości 7800 m.

Na niższym szczycie zginął austriacki alpinista, który wspinał się na Ama Dablan (6812 m).

Czytaj także:

Źródło: PAP/ps

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej