Otyłość prowadzi do bezdechu sennego. To coraz większy problem milionów Polaków

- Otyłość prowadzi do wielu zdrowotnych powikłań, w tym do problemów laryngologicznych, związanych z bezdechem sennym. Nadmiar tłuszczu prowadzi do pogorszenia się drożności dróg oddechowych. Problemy z bezdechem ma 3 mln Polaków, a na jego badanie w NFZ, czeka się nawet dwa lata - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. n. med. Wojciech Kukwa, laryngolog.  

2025-05-20, 20:00

Otyłość prowadzi do bezdechu sennego. To coraz większy problem milionów Polaków
Z otyłością zmaga się wiele milionów ludzi na świecie. W 2035 może ich być aż 4 miliardy. Nadmiar masy może prowadzić do bezdechu sennego, który jest problemem dla 3 mln Polaków. . Foto: Shutterstock.com

Jak wyjaśniał ekspert nadmiar tłuszczu w organizmie, odkłada się w wielu miejscach, np. także pogrubia ścianki układu oddechowego. Dotyczy to nawet języka, który może zacząć tyć. Rezonans magnetyczny potrafi określić grubość tkanki tłuszczowej języka.

Badania medyczne jednoznacznie pokazują, że tycie i chudnięcie, ma wpływ nawet na wielkość języka, co bardzo utrudnia oddychanie. W konsekwencji może to prowadzić do chrapania i bezdechu sennego. Nadmiar tłuszczu wpływa na otyłość tkanek jamy ustnej. Otyłość wokół brzucha, negatywnie wpływanie na proces oddychania, bo nadmierna masa ogranicza ruchy klatki piersiowej. 


Posłuchaj

Wojciech Kukwa o bezdechu sennym i otyłości (Samo zdrowie) 25:51
+
Dodaj do playlisty

 

Ale nie każdy pacjent z otyłością ma bezdech senny, bo radykalne zmniejszenie masy ciała, nie musi prowadzić do pozbycia się tego problemu. Choć redukcja masy ciała zawsze pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Według wielu badań, gdy ktoś waży 80 kg i potem ma 10 procent nadwagi (na poziomie dodatkowych 8 kg), wtedy ryzyko bezdechu sennego zwiększa się nawet o 35 procent.

REKLAMA

Dlatego trzeba zawsze pamiętać jak te dodatkowe kilogramy wpływają na chrapanie i sam bezdech senny. A ponieważ bezdech senny jest przerwą w oddychaniu, dlatego może prowadzić do udarów mózgów, wielu chorób serca i cukrzycy. Dlatego tak ważna jest obserwacja procesu naszego snu, aby w razie wątpliwości skonsultować te objawy z lekarzem.


 


* * *

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Goście: dr hab. n. med. Wojciech Kukwa (laryngolog).  
Data emisji: 20.05.2025
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio 24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej