Atak Izraela na Iran. "To jeszcze nie jest wojna na pełną skalę"

- Odwetowe ataki rakietowe Iranu na Izrael, są raczej działaniem pod irańską opinię publiczną, bo nie są zbyt groźne z uwagi na skuteczną obronę przeciwlotniczą Izraela. Ale służby Iranu mogą atakować izraelskich obywateli w wielu krajach świata, co będzie typowym działaniem terrorystycznym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Osiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

2025-06-13, 21:20

Atak Izraela na Iran. "To jeszcze nie jest wojna na pełną skalę"
Po odwetowym ataku Iranu. Zniszczenia na przedmieściach Tel Awiwu . Foto: ABIR SULTAN/EPA

W opinii eksperta z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, słowa premiera Benjamina Netanjahu o zniszczeniu atomowych instalacji irańskich, są mocno na wyrost, bo są one ukryte pod ziemią i bardzo dobrze zamaskowane. 

Posłuchaj

Przemysław Osiewicz o ataku Izraela na Iran (świat w powiększeniu) 24:01
+
Dodaj do playlisty

- Tylko dyplomacja i negocjacje są drogami do prób powstrzymania ambicji atomowych Iranu. Nie osiągnie się tego siłą. Tym bardziej że izraelskie ataki jednoczą Irańczyków, co tylko powoduje radykalizację tego kraju. A Izrael nie doprowadzi do kapitulacji państwa, który ma 80 mln mieszkańców, nawet z tak ogromną przewagę w powietrzu - powiedział prof. Przemysław Osiewicz.  

W opinii prof. Przemysława Osiewicza transakcyjne podejście Donalda Trumpa do rozwiązywania problemów mogłoby więcej dać niż szczęk oręża, ponieważ władze irańskie szukają nowego otwarcia w relacjach ze światem. Ale premier Netanjahu tego nie chce, a nawet niektórzy mu zarzucają, że w pełni świadome storpedował amerykańskie negocjacje, dotyczące mi.in. atomowych planów Iranu.

Warto też podkreślić, że Arabia Saudyjska, czyli najbliższy w regionie arabski sojusznik Ameryki, najmocniej skrytykowała ataki lotnicze na Iran. Dynastii Saudów bardzo zależy na utrzymaniu pokoju w tym regionie świata, aby dalej spokojnie prowadzić handlowe interesy. Może to oznaczać, że pogodzili się już z silną pozycją Iranu na Bliskim Wschodzie.

REKLAMA

***

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: prof. Przemysław Osiewicz (Uniwersyt im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) 
Data emisji: 13.06.2025
Godzina emisji: 20.33

Źródło: Polskie Radio 24/sw

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej