Pomnik katastrofy tupolewa w Smoleńsku. Skład jury ustalony

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawił skład jury konkursu na pomnik, który ma powstać w Smoleńsku by upamiętnić ofiary katastrofy z 10 kwietnia ubiegłego roku.

2011-04-20, 16:00

Pomnik katastrofy tupolewa w Smoleńsku. Skład jury ustalony
. Foto: wikipedia

Posłuchaj

Adam Myjak: musi powstać dzieło aktualne i emocjonalne, które będzie dobrze odbierane również za 100 lat
+
Dodaj do playlisty

Ze strony polskiej prace konkursowe będą oceniać profesorzy: Adam Myjak, Grzegorz Kowalski i Marek Budzyński. Czwarty Polak ma zostać wybrany po świętach. Szefem jury będzie profesor Myjak. Minister Bogdan Zdrojewski powiedział, że ostatnim członkiem jury z polskiej strony być może będzie przedstawiciel rodzin ofiar katastrofy.

Ze strony rosyjskiej w jury znajdą się: historycy sztuki Walerij Josifowicz Pierfiliew i Stephenie Amharo, rzeźbiarza Helmut Stielow oraz profesor Jurij Pawłowicz-Wołczek.

Zgodnie z regulaminem konkursu, w skład jury miało wejść czterech przedstawicieli polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwóch przedstawicieli rosyjskiego ministerstwa kultury, dwóch przedstawicieli międzynarodowej organizacji Sculpture Network i sekretarz sądu konkursowego.

Dzieło aktualne

Profesor Adam Myjak uważa, że podczas wybierania projektu na budowę pomnika w Smoleńsku trzeba kierować się przede wszystkim walorami artystycznymi.

Zdaniem przewodniczącego sądu konkursowego na uwadze trzeba mieć wielopokoleniowe znaczenie tego obiektu. - Musi powstać takie dzieło, które będzie mocno działać także za sto lat - mówi profesor Myjak.

Zgodnie z regulaminem, obiekt ma objąć obszar o powierzchni około 400 metrów kwadratowych. Wysokość pomnika nie powinna przekraczać pięciu metrów. Ma być on wykonany w trwałym, dobrym jakościowo materiale. Twórcy pozostawiono "swobodę wypowiedzi artystycznej".

Bliskość lotniska

Zaznaczono, że koncepcja zagospodarowania terenu wokół pomnika powinna harmonijnie nawiązywać do otoczenia. Adam Myjak dodaje, że ograniczenia związane z powierzchnią czy wysokością pomnika związane są z otoczeniem, czyli bliskością lotniska. Chce, aby otoczenie tego miejsca zostało jak najlepiej wykorzystane, więc spodziewa się raczej projektów rzeźbiarsko-architektonicznych.

Rzeźbiarz i pedagog, profesor Adam Myjak, jest autorem ponad 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach zbiorowych sztuki polskiej w kraju i za granicą. Jest także autorem licznych realizacji: pomnikowych, plenerowych, medalierskich, płaskorzeźb kościelnych i projektów scenograficznych. Profesor Adam Myjak związany jest z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Regulamin międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji pomnika upamiętniającego katastrofę lotniczą, do której doszło pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, znajduje się na stronach internetowych resortu.

IAR, sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej