Pomnik katastrofy tupolewa w Smoleńsku. Skład jury ustalony
Minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawił skład jury konkursu na pomnik, który ma powstać w Smoleńsku by upamiętnić ofiary katastrofy z 10 kwietnia ubiegłego roku.
2011-04-20, 16:00
Posłuchaj
Ze strony polskiej prace konkursowe będą oceniać profesorzy: Adam Myjak, Grzegorz Kowalski i Marek Budzyński. Czwarty Polak ma zostać wybrany po świętach. Szefem jury będzie profesor Myjak. Minister Bogdan Zdrojewski powiedział, że ostatnim członkiem jury z polskiej strony być może będzie przedstawiciel rodzin ofiar katastrofy.
Ze strony rosyjskiej w jury znajdą się: historycy sztuki Walerij Josifowicz Pierfiliew i Stephenie Amharo, rzeźbiarza Helmut Stielow oraz profesor Jurij Pawłowicz-Wołczek.
Zgodnie z regulaminem konkursu, w skład jury miało wejść czterech przedstawicieli polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwóch przedstawicieli rosyjskiego ministerstwa kultury, dwóch przedstawicieli międzynarodowej organizacji Sculpture Network i sekretarz sądu konkursowego.
Dzieło aktualne
Profesor Adam Myjak uważa, że podczas wybierania projektu na budowę pomnika w Smoleńsku trzeba kierować się przede wszystkim walorami artystycznymi.
Zdaniem przewodniczącego sądu konkursowego na uwadze trzeba mieć wielopokoleniowe znaczenie tego obiektu. - Musi powstać takie dzieło, które będzie mocno działać także za sto lat - mówi profesor Myjak.
Zgodnie z regulaminem, obiekt ma objąć obszar o powierzchni około 400 metrów kwadratowych. Wysokość pomnika nie powinna przekraczać pięciu metrów. Ma być on wykonany w trwałym, dobrym jakościowo materiale. Twórcy pozostawiono "swobodę wypowiedzi artystycznej".
Bliskość lotniska
Zaznaczono, że koncepcja zagospodarowania terenu wokół pomnika powinna harmonijnie nawiązywać do otoczenia. Adam Myjak dodaje, że ograniczenia związane z powierzchnią czy wysokością pomnika związane są z otoczeniem, czyli bliskością lotniska. Chce, aby otoczenie tego miejsca zostało jak najlepiej wykorzystane, więc spodziewa się raczej projektów rzeźbiarsko-architektonicznych.
Rzeźbiarz i pedagog, profesor Adam Myjak, jest autorem ponad 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach zbiorowych sztuki polskiej w kraju i za granicą. Jest także autorem licznych realizacji: pomnikowych, plenerowych, medalierskich, płaskorzeźb kościelnych i projektów scenograficznych. Profesor Adam Myjak związany jest z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Regulamin międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji pomnika upamiętniającego katastrofę lotniczą, do której doszło pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, znajduje się na stronach internetowych resortu.
IAR, sm
REKLAMA