Zbadali nastroje młodych Polaków. Zaskakujące wnioski raportu Stan Młodych 2025
Fundacja Ważne Sprawy opublikowała najnowszy raport "Stan Młodych 2025", który szczegółowo analizuje postawy, potrzeby i nastroje młodych ludzi w Polsce. Wyniki badania pokazują, że pokolenie osób urodzonych w latach 1995-2006 jest pełne sprzeczności - zaangażowane, ale też zmęczone i zmagające się z samotnością. Raport zaprezentowano podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik, objętej honorowym patronatem MEN.
2025-07-01, 12:23
Raport "Stan Młodych 2025"
W raporcie zbadano nastroje osób urodzonych w latach 1995-2006. Jak czytamy, dla 77 proc. młodych ludzi młodość to czas wielu możliwości, ale jednocześnie aż 70 proc. z nich deklaruje, że ten etap życia wiąże się ze stresem. Ważna jest dla nich niezależność i możliwość samodzielnego utrzymania się (56 proc.). Emocje, z którymi młodzi wkraczają w dorosłość, są mieszane: odczuwają zarówno nadzieję (37 proc.) i entuzjazm (18 proc.), jak i lęk (25 proc.) z niepewnością (49 proc.).
Polska to dom - mimo wszystko
Raport pokazuje silny związek młodych z krajem. 76 proc. badanych uważa Polskę za dobre miejsce do życia, a 82 proc. czuje z nią silną więź emocjonalną. Blisko połowa (48 proc.) deklaruje poczucie odpowiedzialności za przyszłość kraju - bez względu na poglądy polityczne czy płeć.
REKLAMA
Poczucie więzi z Polską nie idzie w parze z zaufaniem do państwa. 65 proc. ankietowanych uważa, że w kryzysowej sytuacji mogą liczyć tylko na siebie i swoich bliskich. Tylko 35 proc. wierzy, że państwo im pomoże. Ponadto 81 proc. wyraża przekonanie, że rząd bardziej dba o starsze pokolenia niż o młodych.
Samotność, praca i podatki
Samotność to jeden z najbardziej palących problemów - tylko 13 proc. młodych nigdy jej nie doświadcza. Aż 38 proc. przyznaje, że często czuje się samotnie, nawet wśród ludzi. Młode kobiety częściej niż mężczyźni żyją w związkach. W wieku 25-29 lat singlami jest 44 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet. Młode kobiety znacznie częściej są małżonkami lub żyją w formalnych związkach.
Młodzi w dużym stopniu są obecni w mediach społecznościowych, ale czują, że nie mają nad tym pełnej kontroli: 1/3 ma trudność z odróżnianiem prawdy od fałszu w sieci - wynika z raportu. Wskazywali również na potrzebę lepszej edukacji na temat dezinformacji w internecie.
REKLAMA
Czego młodzi oczekują od pracodawców?
Na rynku pracy młodzi szukają sensu, nie tylko pieniędzy - 61 proc. woli zarabiać mniej, ale czuć satysfakcję. 76 proc. deklaruje, że równowaga między życiem prywatnym a zawodowym jest ważniejsza niż wysokość pensji.
Choć połowa młodych osób dostrzega problem dużych nierówności między bogatymi a biednymi, widząc w tym realne zagrożenie dla społeczeństwa, to aż 70 proc. z nich uważa, że państwo nakłada zbyt duży ciężar podatkowy na tych, którzy osiągnęli sukces. 80 proc. młodych widzi wartość w wolontariacie i aktywizmie, a 60 proc. byłoby gotowych zaangażować się bardziej, gdyby miało więcej czasu.
Aż 90 proc. młodych wierzy, że będzie żyć na takim samym lub lepszym poziomie niż ich rodzice. Ale jednocześnie 56 proc. obawia się o swoją przyszłą emeryturę - ten lęk jest szczególnie silny wśród kobiet (65 proc.).
Edukacja pod lupą: przestarzała i niedostosowana
REKLAMA
Wnioski dotyczące systemu edukacji są niepokojące. Ponad połowa młodych (55 proc.) uważa szkołę za "przestarzałą", a 52 proc. twierdzi, że nie przygotowała ich do dorosłego życia. Aż 70 proc. badanych wskazuje na poważne braki w edukacji zdrowotnej - mimo że ta ma trafić do szkół, nie będzie przedmiotem obowiązkowym.
Młodzi wyraźnie dostrzegają także potrzebę rzetelnej edukacji seksualnej i cyfrowej. Ich zdaniem szkoła nie nadąża za współczesnością, a oni sami nie otrzymują narzędzi potrzebnych do samodzielnego i świadomego funkcjonowania w dorosłości.
Podczas konferencji poświęconej raportowi ministra edukacji Barbara Nowacka przedstawiła swoją wizję szkoły, która według niej odpowie na wyzwania współczesności. - Państwo musi wzmacniać sprawczość młodych ludzi. Reforma, którą wprowadzamy, ma dać młodzieży narzędzia do działania, współpracy i podejmowania świadomych decyzji już na etapie szkoły - podkreśliła. Zapowiedziała również, że strategia dla młodych będzie tworzona razem z nimi. - Tak, aby kolejne pokolenia wiedziały, że państwo o nich dba, a oni mają po co dbać o Polskę - podsumowała szefowa MEN.
Raport można przeczytać na stronie fundacji Ważne Sprawy. Link: "Stan Młodych 2025" [PDF]
REKLAMA
- MEN skróci lekcje w szkołach? Jest odpowiedź Barbary Nowackiej
- Oto najlepsze uczelnie wyższe w Polsce w 2025 roku. Nowy ranking
- Wojsko zapytało zetki, co zrobią, jeśli wybuchnie wojna. "Taki wyłania się obraz"
Źródło: PolskieRadio24.pl
REKLAMA