Przyczyny śmierci Barbary Skrzypek. Jest komunikat prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie poinformowała, że biegły wydał opinię na podstawie oględzin zewnętrznych i wewnętrznych zwłok Barbary Skrzypek. 

2025-07-01, 18:12

Przyczyny śmierci Barbary Skrzypek. Jest komunikat prokuratury
Przyczyny zgonu Barbary Skrzypek. Prokuratura wydała komunikat. Foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Opinia biegłych w sprawie przyczyny zgonu Barbary Skrzypek

Jak poinformowała we wtorkowym komunikacie rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie prok. Karolina Staros, przeprowadzone badania sekcyjne miały na celu szczegółowe ustalenie przyczyn zgonu, w tym określenie mechanizmu śmierci oraz okoliczności towarzyszących zdarzeniu, które mogły zostać ustalone przez biegłych.

W opinii pisemnej biegli podkreślili, że oględziny i sekcja zwłok Barbary Skrzypek nie dostarczyły dowodu na to, aby do jej zgonu mogło dojść w następstwie zmian urazowych.

"Biorąc pod uwagę obraz sekcji zwłok oraz wyniki przeprowadzonych badań dodatkowych, należy dojść do wniosku, że do zgonu Barbary Skrzypek doszło w mechanizmie zaostrzenia przewlekłej niewydolności krążenia w przebiegu kolejnego, rozległego, świeżego zawału tylnej ściany serca, wywołanego obecnością skrzepliny utworzonej na blaszce miażdżycowej, upośledzającej drożność jednego z większych naczyń wieńcowych, tj. gałęzi okalającej lewej tętnicy wieńcowej" - wskazano.

Niedokrwienie mięśnia sercowego

Wyjaśniono, że "ujawniona sekcyjnie skrzeplina w świetle gałęzi okalającej lewej tętnicy wieńcowej, utworzona na blaszce miażdżycowej, najprawdopodobniej odpowiadała za krytyczne niedokrwienie mięśnia sercowego i prowadziła do zatrzymania akcji serca Barbary Skrzypek - miała ona cechy zmiany świeżej, powstałej najprawdopodobniej w ciągu kilku godzin przed zgonem".

REKLAMA

"Z medycznego punktu widzenia należy wskazać, że różnorodne sytuacje i czynniki stresowe mogą wywoływać w organizmie ludzkim złożoną reakcję hormonalną, co może przekładać się na reakcje ze strony różnych układów i narządów, w tym układu sercowo-naczyniowego. Nie można jednak stwierdzić, że takie reakcje, nawet przebiegające w sposób burzliwy i występujące u osób z dodatkowymi obciążeniami, w sposób bezpośredni zagrażają życiu lub zdrowiu - tym bardziej, jeśli pomiędzy zdarzeniem a zgonem zachodzi dłuższy czas, np. rzędu kilku dni" - kontynuowano.

Prokurator zaznaczyła, że opinia biegłych jest bardzo obszerna i szczegółowa, a komunikat ogranicza się jedynie do informacji i wniosków mających kluczowe znaczenie dla postępowania, ze względu na osobisty i wrażliwy charakter pozostałych informacji.

"Opinia biegłych i zawarte w niej wnioski stanowią istotny element materiału dowodowego w toczącym się postępowaniu. Wnioski te zostaną przez prokuraturę uwzględnione przy podejmowaniu dalszych decyzji procesowych. Jednocześnie należy wskazać, że prokuratura wciąż oczekuje m.in. na uzyskanie opinii biegłego z zakresu toksykologii" - czytamy.

Prokuratura podkreśliła, że "prowadzone postępowanie ma na celu kompleksowe i rzetelne wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, z uwzględnieniem praw osób pokrzywdzonych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa".

REKLAMA

Barbara Skrzypek - kim była?

Barbara Skrzypek 12 marca 2025 roku była przesłuchiwana jako świadek w śledztwie dotyczącym "dwóch wież", trzy dni później zmarła. Po jej śmierci politycy Prawa i Sprawiedliwości rzucają oskarżenia pod adresem prokuratury, sugerując powiązanie z przesłuchaniem. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że Skrzypek "padła ofiarą łotrów".

Barbara Skrzypek była związana z Porozumieniem Centrum, a potem Prawem i Sprawiedliwością. Rozpoczęła współpracę z braćmi Kaczyńskimi w 1990 roku. Wcześniej od 1980 do 1989 roku pracowała w Urzędzie Rady Ministrów - w tym czasie prezesami Rady Ministrów byli między innymi Wojciech Jaruzelski czy Mieczysław Rakowski. 

Współpracując z Jarosławem Kaczyńskim była między innymi szefową kancelarii partii (PiS) oraz dyrektorką biura prezydialnego partii. Była również pełnomocniczką Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. W 2020 roku odeszła na emeryturę.

REKLAMA

W 2018 roku tygodnik "Wprost" umieścił ją na 41. miejscu listy 50 najbardziej wpływowych Polek i Polaków. 

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/nł

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej