Nowy obiekt wleciał do Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Astronomowie odkryli duży, mający 20 km średnicy, niezidentyfikowany obiekt, który wleciał do naszego Układu Słonecznego. W pośpiechu analizują jego trajektorię, oceniając, czy mieszkańcy Ziemi mają się czego obawiać.
2025-07-03, 18:17
Nowy obiekt w Układzie Słonecznym. Znacznie większy od swoich poprzedników
W przeszłości dochodziło do podobnych zdarzeń. W 2017 roku międzygwiezdny obiekt, nazwany potem Oumuamua, niespodziewanie wdarł się do Układu Słonecznego, a potem go opuścił. Podobnie w 2019 roku było z kometą Borisov. Z kolei w 2022 roku odkryto, że wcześniej, w roku 2014, inny obiekt (również spoza Układu Słonecznego) uderzył bez ostrzeżenia w Ziemię.
Teraz zauważono kolejnego - czwartego - intruza. Mowa o A11pl3Z, który jest znacznie większy od swoich poprzedników. Naukowcy - zaskoczeni takim obrotem sprawy, pospiesznie analizują, z czym konkretnie mamy do czynienia. I czy nowy obiekt stanowi zagrożenie dla Ziemi - podaje magazyn Men's Journal.
Trajektoria obiektu. A11pl3Z - najbliżej Ziemi 17 grudnia
EndFragment
Avi Loeb, astronom z Harvardu, oszacował, że średnica obiektu wynosi około 20 km. Nie jest jednak wykluczone, że A11pl3Z jest większy - wynika z danych podawanych przez NASA. Choć sam Loeb wskazuje, że obiekt może być równie dobrze mniejszy niż wskazują szacunki, albowiem "pióropusz gazu i pyłu może tworzyć iluzję znacznie większych jego wymiarów".
REKLAMA

Z kolei Tony Dunn, astronom amator, przeprowadził symulację trajektorii A11pl3Z. Badanie wskazuje przewidywalną drogę, którą obiekt przemierzy w Układzie Słonecznym - wskazuje amerykański magazyn.
Według symulacji Dunna, obiekt ma przelecieć dość daleko od Ziemi. Zbliży się jednak do orbity Marsa (albo nawet w nią wkroczy). Najbliżej Ziemi A11pl3Z ma znaleźć się 17 grudnia. Marshall Eubanks, fizyk i współzałożyciel Space Initiatives, ocenił, że "obiekt może być w październiku widoczny z Mars Reconnaissance Orbiter" - podaje Men's Journal. Wtedy też przeleci w pobliżu "Czerwonej Planety".
- Niezwykłe ujęcie sąsiedniej galaktyki. Można ją dostrzec gołym okiem
- Pełnia, blaski galaktyki i roje meteorów rozjaśnią niebo nad Polską
- Sławosz Uznański-Wiśniewski w kosmosie. Oto co robi na ISS
Źródło: Men's Journal/łl
REKLAMA
REKLAMA