Lawa zastąpi beton? "Moglibyśmy zbudować całe miasto w tydzień"
Islandzka firma s.ap arkitektar bada możliwości wykorzystania lawy jako nowej formy materiału budowlanego. Opracowuje m.in. strategie jej chłodzenia - tak, aby można ją było wykorzystać do konstruowania ścian i innych elementów architektonicznych. Projekt "Lavaforming", o którym mowa, został zaprezentowany w tegorocznej edycji Biennale Architektury w Wenecji.
2025-07-04, 17:48
Wizja budownictwa przyszłości
Firma s.ap arkitektar stworzyła nawet symulację. Na filmie przedstawiono rok 2150, kiedy "taka technologia mogłaby stać się rzeczywistością zmieniającą świat" - podaje CNN. Inicjatorką projektu jest Arnhildur Pálmadóttir - założycielka firmy, którą prowadzi wraz z synem - Arnarem Skarphéðinssonem. Portal amerykańskiej stacji nadmienia, że s.ap arkitektar prowadzi badania i testy, aby sprawdzić, czy lawa, postrzegana jako zagrożenie, może zostać przekształcona w zasób zdolny do wykorzystania w budownictwie.
"Moglibyśmy zbudować całe miasto w tydzień"
Jednym z najbardziej aktywnych regionów wulkanicznych świata jest Islandia. "Kraj ten jest domem dla około 30 systemów wulkanicznych i średnio co pięć lat dochodzi tam do erupcji" - podaje CNN. Portal amerykańskiej stacji opisuje, że w 2014 roku, Pálmadóttir była świadkiem erupcji Holuhraun (pola lawy). Uświadomiła sobie, że "z ziemi wyłaniają się ogromne ilości (potencjalnego - red.) materiału". - Moglibyśmy (tworząc nową technologię - red.) zbudować całe miasto w ciągu tygodnia - stwierdziła, cytowana przez CNN.
Lawa alternatywą dla betonu?
Kilka lat później firma zapoczątkowała projekt "Lavaforming". Jednym z jego założeń jest wyjście naprzeciw "uzależnieniu branży budowlanej od betonu i emisji CO2 podczas jego produkcji". - Uważamy, że lawa może konkurować z betonem, a nawet być materiałem bardziej zrównoważonym - powiedziała Arnhildur Pálmadóttir. - Jeśli lawa stygnie szybko, zamienia się w twardy, szklany materiał - obsydian. Jeśli zaś stygnie powoli, jest bardziej prawdopodobne, że dojdzie do jej krystalizacji, co może dobrze sprawdzić się w tworzeniu kolumn i elementów konstrukcyjnych. Z kolei jeśli lawa stygnie szybko i dostanie się do niej powietrze, powstaje pumeksowy, wysoce izolujący materiał - wyjaśniła.
Dodała, że "węgiel emitowany przez gorącą lawę wyrzucaną z wulkanu i tak zostałby uwolniony do atmosfery - bez względu na to, jak jest chłodzony i wykorzystywany - dlatego warto wykorzystać lawę najlepiej, jak tylko można, zarazem unikając dodatkowej emisji pochodzącej z produkcji betonu".
REKLAMA
- Wybuch w Indonezji. Wulkan wyrzucił popiół na 10 km w górę
- Szykuje się gorączka złota? Ten wulkan wyrzuca drogocenny kruszec. "28 tys. zł dziennie"
- Ten podwodny wulkan może wybuchnąć w każdej chwili. Naukowcy alarmują
Źródło: CNN/łl
REKLAMA