Pieniądze gromadzone w ZUS to dobra inwestycja. Dają po latach większy zysk niż lokata i TFI

Wojciech Nagel, przewodniczący zespołu ds. ubezpieczeń społecznych i ekspert BCC oraz Sebastian Koćwin, członek tego zespołu i wiceprzewodniczący OPZZ, omawiali w Polskim Radiu 24 problemy waloryzacji rent i emerytur oraz perspektywy reform systemu emerytalnego. 

2025-07-06, 11:30

Pieniądze gromadzone w ZUS to dobra inwestycja. Dają po latach większy zysk niż lokata i TFI
W społeczeństwie panuje przekonanie, że jak ktoś przechodzi na emeryturę, to państwo zawsze mu pomoże, niezależnie od tego ile składek odprowadzał na ZUS.Foto: Shutterstock

Rząd przedstawił swoją propozycję, która określa wskaźnik waloryzacji na ok. 10 proc. mniej niż było to ostatnich latach. Wynika to z wyliczeń przewidzianych w ustawie oraz spadku inflacji. Ze strony związkowej pojawiają się różne propozycje dotyczące zmiany systemu waloryzacji. Rząd już zapowiedział gruntowny przegląd systemu emerytalnego. Problem waloryzacji świadczeń, wiele razy pojawiał się też na obradach Rady Dialogu Społecznego (RDS). 


Posłuchaj

Wojciech Nagel i Sebastian Koćwin o waloryzacji rent i emerytur (Portfel seniora) 27:58
+
Dodaj do playlisty

 

 - Cały czas panuje w społeczeństwie przekonanie, że jak ktoś przechodzi na emeryturę, to państwo zawsze mu pomoże, niezależnie od tego ile składek odprowadzał na ZUS. Warto też przypomnieć, że te waloryzacje świadczeń, dotyczą różnych zgromadzonych kapitałów. Bo jedne pochodzą z systemu publicznego, ale są też dodatkowe pochodzące z OFE. A te konta i subkonta OFE są wysoko waloryzowane. Ale im więcej składek od danej osoby wpływa na konto ZUS, to potem przekłada się na wysokość jego emerytury, zwłaszcza przy dwucyfrowych waloryzacjach - powiedział Wojciech Nagel.

W jego opinii emerytura bez podatku jest lepszym rozwiązaniem niż obecna 13 i 14 emerytura, ale to wymaga odwagi ze strony polityków.

REKLAMA

Młodzi ludzie nie płacą składek na emerytury

W opinii Sebastiana Koćwina wielkim problemem społecznym jest to, że młodzi ludzie, nie odprowadzają składek na swoją emeryturę, ani nie oszczędzają pieniędzy, myśląc o swojej przyszłości za 30-40 lat. A sam fakt waloryzacji kapitału gromadzonego latami w formie składek na ZUS, "wciąż nie dociera do społeczeństwa". A w tej grupie panuje wiele błędnych i spiskowych opinii np. o bankructwie ZUS w przyszłości. 

Waloryzacja kapitału emerytalnego

Zdaniem obu ekspertów znacznie więcej mówi się o waloryzacji już płaconych emerytur, niż o tym, że ta forma gromadzenia naszych pieniędzy daje zysk lepszy niż ten z lokat bankowych i funduszy inwestycyjnych. Dzieje się tak dzięki waloryzacji kapitału zgromadzonego w ZUS. Pieniądze gromadzone w ZUS są bezpieczne, bo mają gwarancje państwa. Niestety ZUS nie potrafi tego faktu przedstawić społeczeństwu. Zawsze warto płacić składki na przyszłą emeryturę, oszczędzać i inwestować w III filar, bo emerytury będą w przyszłości coraz niższe. W roku 2060- 2070  tzw. stopa zastąpienia, będzie wynosiła 20 procent naszego ostatniego wynagrodzenia. Co bezpośrednio wynikać będzie z ogromnej zapaści demograficznej, w kolejnych dekadach.

****

AudycjaPortfel seniora
ProwadzącaAnna Grabowska
Goście: Wojciech Nagel (przewodniczący zespołu ds. ubezpieczeń społecznych i ekspert BCC) oraz Sebastian Koćwin, (członek tego zespołu i wiceprzewodniczący OPZZ)
Data emisji: 6.07.2025
Godzina emisji: 9.06

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio 24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej