Legitymacja emeryta i rencisty. Jak można z niej korzystać?
Legitymacja emeryta i rencisty to dokument, który można mieć zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej. Do czego służy? Poświadcza, że mamy prawo do ulg przysługujących emerytom i rencistom.
2025-07-06, 18:18
Legitymacja emeryta i rencisty. Czym jest ten dokument?
Osoby, które uzyskają prawo do renty i emerytury, od 1 stycznia 2023 r. otrzymają automatycznie mLegitymację emeryta i rencisty.
Jest ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Trzeba ją wyszukać i dodać do listy swoich dokumentów (o tym niżej).
Osoby, które uzyskują rentę i emeryturę, i chcą też dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, mogą złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS (wniosek nosi nazwę ERL).
Tym osobom, które nabyły prawo do świadczeń przed 1 stycznia 2023 roku, czyli dostawały karty plastikowe, teraz również zostały nadane mLegitymacje. Mogą znaleźć je w aplikacji mObywatel.
REKLAMA
Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 1 stycznia 2023 roku są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.
Gdzie może się przydać taka legitymacja?
Do czego uprawnia legitymacja? Każda z instytucji ogłasza własny regulamin ulg dla seniorów, emerytów, rencistów. Zazwyczaj dodaje też, jakie dokumenty są konieczne, by móc skorzystać z ulgi.
Czasem jest to dowolny dokument poświadczający wiek, tak jak dowód osobisty.
REKLAMA
Możliwe zniżki dla emerytów i rencistów oferują m.in.:
- koleje;
- przewoźnicy komunikacji miejskiej, autobusów dalekobieżnych;
- seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, albo też ukończyli 60 lat i mają prawo do emerytury nie przekraczającej kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, są zwolnieni z płacenia abonamentu RTV;
REKLAMA
- muzea, kina, teatry - o zniżkach informują często przy cennikach biletów, umieszczonych przy kasach, albo na stronach internetowych;
- uzdrowiska, sanatoria.
Zniżki są także za granicą, zwłaszcza w Unii Europejskiej
Bardzo często zniżki dla seniorów, emerytów, rencistów, oferowane sa także za granicą, szczególnie w krajach Unii Europejskiej - ulgi proponują często koleje, firmy przewozowe, muzea czy inne instytucje kulturalne. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić, z jakich ulg możemy skorzystać i jaki dokument trzeba w tym celu przedstawić przy kupnie biletu.
Jak uzyskać legitymację emeryta lub rencisty?
Elektroniczą wersję znajdziemy w aplikacji mObywatel. Natomiast, jeśli chcemy mieć tę tradycyjną, trzeba to zrobić w oddziale ZUS.
REKLAMA
W jaki sposób mogę dodać mLegitymację emeryta rencisty do aplikacji mObywatel?
Instrukcję dodania legitymacji elektroniczej do aplikacji mObywatel można znaleźć na stronach rządowych. Wskazano tam, jak to zrobić, gdy już mamy aplikację mObywatel.
1. Zaloguj się do aplikacji mObywatel.
2. Na górze ekranu startowego w sekcji Dokumenty naciśnij Dodaj.
3. Na liście dokumentów wybierz Legitymacja emeryta-rencisty.
4. Po chwili Twój dokument zostanie automatycznie dodany do aplikacji.
5. Gotowe! Teraz możesz już korzystać z Legitymacji emeryta-rencisty w telefonie.
Ze wszystkich dokumentów dodanych wcześniej do aplikacji mObywatel można korzystać bez względu na dostęp do internetu. Dokumenty w trybie offline możesz swobodnie przeglądać oraz okazywać do kontroli, pokazując je na ekranie swojego telefonu.
REKLAMA
Czytaj także:
- Renta wdowia od 1 lipca. Wyliczyliśmy, ile pieniędzy dostaniesz. Sprawdź
- Co kryje rachunek za prąd? Opłata mocowa to tylko począteky
- Szybciej do sanatorium. Rząd posłuchał pacjentów
- Unia zwiększa cła na Rosję i Białoruś. Duża szansa dla polskich producentów
Źródło: mObywatel/ZUS
REKLAMA