Rak płuc to już nie wyrok. Powstało wiele terapii leczenia
Jeszcze 10 lat temu jedyną metodą leczenia raka płuc była radioterapia i chemioterapia. Ta ostatnia, w leczeniu paliatywnym, wydłużała życie chorego średnio do 9 miesięcy. O nowych metodach leczenia i szansach dla chorych mówił w Polskim Radiu 24 onkolog kliniczny prof. Dariusz Kowalski
2025-07-07, 20:00
Nowe generacje leków pozwalają na przekonstruowanie układu immunologicznego pacjenta, aby jego organizm podjął walkę z nowotworem. Są także dostępne leki nakierowane na zwalczanie zmian w komórce rakowej już na poziomie molekularnym. Dlatego w pewnych grupach populacjach chorych, ta do niedawna śmiertelna choroba, może stać się chorobą przewlekłą. Bardzo wiele zależy jednak od rozpoznania raka na jego wczesnym etapie, od prawidłowej diagnostyki.
- Żyjemy w czasach nie ewolucji, a rewolucji w możliwościach leczenia, szczególnie raka niedrobnokomórkowego płuca. To efekt nowoczesnej diagnostyki molekularnej. Dziś możemy przejrzeć genom komórki nowotworowej i zidentyfikować te zaburzenia molekularne, które doprowadziły do powstania komórki nowotworowej. To pozwoliło na spersonalizowane terapie leczenia, opracowanie nowej generacji leków oraz wprowadzenie immunoterapii - tłumaczył prof. Dariusz Kowalski.
Posłuchaj
Posłuchaj
Z amerykańskich danych wynika, że obecnie najczęstszą chorobą w grupie mężczyzn nie jest rak płuca, lecz rak gruczołu krokowego (prostaty). U kobiet jest to rak piersi. Jednak najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów, obu płci jest rak płuca. W USA liczba chorych mężczyzn na ten nowotwór spada, ale rośnie liczba przypadków wśród kobiet. Na szczęście w Polsce trend dotyczący kobiet wyhamował.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Dariusz Kowalski (onkolog kliniczny)
Data emisji: 7.07.2025
Godzina emisji: 19.33
Polskie Radio 24