Niż genueński nadciąga na południe Polski. "Trudno stwierdzić, co nas czeka"
Niż genueński zbliża się do Krakowa - poinformował włodarz tego miasta Aleksander Miszalski na platformie X. Służby przygotowują się na wariant krytyczny. Straż Miejska kontroluje newralgiczne przepusty i cieki wodne.
2025-07-07, 15:00
Niż genueński nad Polską. Pogody armageddon zbliża się do Krakowa
Niż genueński powoli uderza w południową część kraju. W Krakowie służby przygotowują się na momenty kryzysowe. Magazyn Przeciwpowodziowy przy ulicy Siwka 6 działa w pełnej gotowości, wyposażony w sprzęt oraz worki z piaskiem.
"W tym momencie trudno stwierdzić, co nas czeka. Istnieje realne ryzyko, że niż nie tylko przejdzie przez Kraków, ale także zatrzyma się nad miastem na dłużej. Przygotowujemy się na wariant krytyczny. Od rana Straż Miejska dokonuje inspekcji newralgicznych punktów: przepustów, krat na ciekach. Magazyny przeciwpowodziowe, jak i służby są postawione w stan gotowości" - ostrzegł prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Kraków. Apel do mieszkańców: "Zabezpieczcie swój dobytek!"
REKLAMA
W najbliższych godzinach prognozowana jest burza z gwałtownymi opadami do 35 mm, porywami wiatru do 85 kilometrów na godzinę i możliwością gradobicia - przekazał prezydent miasta. Ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje do godziny 20.00. Prezydent miasta zaapelował o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji i kontakt z Centrum Zarządzania Kryzysowego tylko w sytuacjach wymagających pomocy.
"Proszę Was o zabezpieczenie swojego dobytku! Zwracajcie uwagę na sąsiadów i ludzi mogących potrzebować pomocy. Pamiętajcie o zwierzętach. Sprawdzajcie drożność studzienek w swojej okolicy. W trudnych sytuacjach kontaktujcie się z Centrum Zarządzania Kryzysowego 12 616 59 99. Pamiętajcie jednak, by kontaktować się z Centrum wyłącznie w sytuacjach naprawdę wymagających pomocy. Będziemy na bieżąco informować Was o rozwoju sytuacji. Pamiętajcie, że żyjemy w dobie fake newsów. Korzystajcie tylko ze sprawdzonych źródeł informacji!" - wezwał Miszalski.
"Burze zyskują na sile"
REKLAMA
Przez zbliżającymi się zawirowaniami pogody ostrzega również Sieć Obserwatorów Burz. Z najnowszych informacji przekazanych przez badaczy wynika, że jedna strefa z burzami niebawem dotrze do Lublina i przemieszczać się będzie dalej, na północny wschód kraju. "Kolejna wkracza powoli do południowej Polski. W obu przypadkach występują intensywne opady deszczu, z czasem może się pojawić duży grad i silny, niszczący wiatr" - czytamy w jednym z wpisów SOB w mediach społecznościowych.
"Cały czas możliwe są lokalnie silne porywy wiatru czy grad. Przed nami jednak rozwój najsilniejszych dzisiejszych burz w tym superkomórek z opadami dużego gradu i silnym / niszczącym wiatrem" - dodają obserwatorzy pogody.
REKLAMA
"Burze, które rozwinęły się w Małopolsce, cały czas zyskują na sile. Grzmi już także na Podkarpaciu. Niebawem zagrzmi w Brzesku. Wyładowania padają już także na Podkarpaciu. Strefa największej ilości wyładowań zmierza na północny - wschód i powinna minąć Kielce. Na jej drodze może znaleźć się także Opatowiec. Burze generują silne opady deszczu, możliwy jest również grad i silny/bardzo silny wiatr" - informowała wcześniej sieć.
Pojawiają się też apele do osób przebywających w górach. "W górach może niebawem zagrzmieć. Jeśli wybieracie się na szlak / jesteście na szlaku, apelujemy o zejście w niższe partie gór" - ostrzegała SOB.
REKLAMA
Niż genueński w Polsce. Ostrzeżenia IMGW
IMGW sygnalizował, że we wtorek na południu kraju nastąpi początek intensywnych opadów deszczu, a w nocy z wtorku na środę - ich kulminacja, podczas których w Beskidzie Śląskim i Żywieckim sumy opadów mogą wynieść do 60 mm.
- Gdzie teraz pada deszcz? Mapa i radar opadów na żywo
- Madera: niebezpieczna pogoda paraliżuje loty. Rejsy do Polski odwołane przez silny wiatr
Już w poniedziałek IMGW wydało też ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Będzie ono obowiązywało w południowo-wschodniej części Polski, czyli na terenie woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i południowej części mazowieckiego. Na tych obszarach mogą wystąpić podtopienia, a w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia te będą obowiązywały do poniedziałku do godz. 23.00.
Synoptyczka IMGW Grażyna Dąbrowska, odnosząc się do niżu genueńskiego, stwierdziła, że "to będzie niż, który dopiero tak naprawdę jutro (wtorek - przyp. red.) wejdzie na obszar naszego kraju. Przy czym nie do końca jest to niż genueński, ale niż, który powstał nad Bałkanami i następnie będzie przemieszczał się w kierunku północno-wschodnim". Dąbrowska wytłumaczyła, że "na tym niżu będzie front i na tym zafalowanym froncie powstanie ośrodek niżowy, który już we wtorek (...) będzie przemieszczał się przez obszar naszego kraju". - I na tym właśnie niżu pochodzącym znad Bałkan związane będą te silniejsze opady deszczu - powiedziała.
Źródła: Polskie Radio/Sieć Obserwatorów Burz/X.com/Facebook/PAP/hjzrmb
REKLAMA
REKLAMA