Holenderskie F-35 od września w Polsce
Holandia zdecydowała, że wyśle do Polski myśliwce F-35. Królestwo Niderlandów wesprze ochronę wschodniej flanki NATO.
2025-07-07, 17:04
F-35 i wspólne ćwiczenia. Umowa polsko-holenderska
- Do Polski przylecą cztery takie maszyny - przekazał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z szefem holenderskiego resortu obrony. Myśliwce rozpoczną misję 1 września i zostaną u nas do grudnia. Głównym zadaniem będzie ochrona szlaków logistycznych wiodących na Ukrainę. - To wyraz solidarności i odpowiedzialności za całe NATO - dodał.
Wcześniej odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z premierem Holandii Dickiem Schoofem. Na jego marginesie wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz oraz minister obrony Holandii Ruben Brekelmans podpisali porozumienie o polsko-holenderskiej współpracy obronnej.
Jak tłumaczył szef MON, z umowy wynika m.in., że wojska obu państw odbędą wspólne ćwiczenia w ramach organizowanej przez Polskę operacji Żelazny Obrońca. Mają na celu wymianę doświadczeń, w szczególności w posługiwaniu się najnowszym sprzętem wojskowym, takim jak samoloty F-35, Apache czy baterie Patriot.
Jak zaznaczył wicepremier, ćwiczenia Żelazny Obrońca będą odbywać się w tym samym czasie, co rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-25. - To jest odpowiedź NATO. To jest nasza odpowiedź na te zagrożenia, które są na wschodniej flance Sojuszu - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA
Myśliwce też z innych państw
Holandia to nie jedyny kraj, który zadeklarował w ostatnim czasie wsparcie dla Polski. Do naszego kraju po raz drugi przylecą też myśliwce piątej generacji norweskich sił powietrznych. Będą wykonywać podobne zadania do Holendrów. Mają się skupić na ochronie nieba nad Polską, szczególnie w rejonie Podkarpacia i hubu logistycznego w Jasionce, przez który przechodzi cała pomoc międzynarodowa dla ukraińskiej armii.
Oprócz Holendrów i Norwegów w naszym kraju - także w ramach sojuszniczego wsparcia - pozostaną niemieckie wyrzutnie Patriot. System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej naszego zachodniego sąsiada ma stacjonować na wschodniej flance NATO co najmniej do końca tego roku.
Źródło: Polskie Radio/jp
REKLAMA