Bezpieczeństwo w czasie nawałnic. Ekspert o "złotej zasadzie"
- To nie sms alertowy, to nie alert RCB ratuje życie, tylko to, jak my zachowujemy się po otrzymaniu tego sms-a - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Błaszczyk, rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W związku z burzami i ulewami, które przechodzą nad Polską strażacy interweniowali już ponad 2200 razy. Najwięcej interwencji - ponad 1200 odnotowano na terenie województwa podkarpackiego.
2025-07-08, 12:20
Groźna pogoda. Wydano alerty
Rzecznik RCB Piotr Błaszczyk powiedział w Polskim Radiu, że RCB wysłało we wtorek kolejne alerty dla 10 województw, w których mają wystąpić najintensywniejsze opady deszczu, burze i silny wiatr. - Zakładamy, że w najbliższym czasie nadal będziemy te sms-y wysyłać - mówił. Rzecznik RCB podkreślił, że "to nie sms alertowy, to nie alert RCB ratuje życie, tylko to, jak my zachowujemy się po otrzymaniu tego sms-a".
Posłuchaj
Zasady bezpieczeństwa
- Jesteśmy na samym początku sezonu wakacyjnego. Część z nas jest w górach, nad morzem. Musimy się adaptować do sytuacji, w której się znajdujemy. Jeżeli jesteśmy w górach, powinniśmy jak najszybciej zejść możliwie nisko, żeby zredukować ryzyko porażenia prądem. Wiemy, że w górach pogoda zmienia się bardzo dynamicznie. Jeżeli jesteśmy nad morzem, nad jeziorami, powinniśmy wyjść z wody, bo w przypadku uderzenia pioruna prąd w wodzie przewodzi się doskonale Jeżeli jesteśmy w trasie, jedziemy samochodem, zjedźmy na parking, na pobocze. Oczywiście z dala od drzew, bo drzewo powalone przez wiatr może spaść nam na głowę - tłumaczył Piotr Błaszczyk.
Wskazał też "złotą zasadę". - Musimy pamiętać o tym, że to od nas zależy nasze bezpieczeństwo. Musimy podejmować działania, nie bać się podejmowania określonych działań i adaptować się do sytuacji - powiedział.
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, na konieczność stosowania się do komunikatów i poleceń odpowiednich służb. - Zdarzają się takie jednostkowe przypadki, które wsypują trochę piachu w tryby machiny pomocowej. Jeżeli jest polecenie ewakuacji, czy taka zachęta do ewakuacji, przychodzi strażak, policjant, który prosi o ewakuację danego obywatela, to zdarza się, że ten obywatel nie chce się ewakuacji poddać. I strażak przychodzi drugi, trzeci raz, a w tym samym czasie mógłby po prostu pomagać czy ratować kogoś innego - mówił Błaszczak. Rzecznik RCB zwrócił się z apelem. - Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że konieczna będzie ewakuacja z danego obszaru, słuchajmy poleceń służb, dostosowujmy się do tego, co mówi straż, policjant czy potencjalnie wojsko, bo to usprawnia cały proces pomocowy, ratunkowy - podkreślił.
Rady strażaka
O podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie nawałnicy mówił w Polskim Radiu 24 także st. kpt. Artur Sroka, strażak z Bochni. - Przede wszystkim należy słuchać ostrzeżeń Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Obserwować sprawdzone źródła prognozy pogody. Jeżeli jest jakieś niebezpieczeństwo, najlepiej pozostać w domu. Jeżeli jesteśmy poza domem, znaleźć bezpieczne schronienie, mieć naładowany telefon - mówił.
Posłuchaj
Strażak powiedział też o szkodach, które nawałnica wyrządziła w powiecie bocheńskim. - Głównie zdarzenia dotyczyły powalonych drzew, uszkodzonych obiektów budowlanych, były aż 42 uszkodzone obiekty budowlane - budynki mieszkalne, budynki gospodarcze. Również ucierpiała jedna ze szkół na terenie powiatu. Były problemy z dostawą energii elektrycznej - wymieniał.
Nawałnice szybko nie odpuszczą. Służby w gotowości
St. kpt. Artur Sroka zapewnił, że "służby cały czas są w pełnym przygotowaniu, w pełnej gotowości do podjęcia dalszych działań".
Zgodnie z wydanym przez IMGW komunikatem i ostrzeżeniami meteorologicznymi oraz hydrologicznymi, w ciągu najbliższych dni w Polsce są prognozowane intensywne opady deszczu związane z układem niżowym, który znad rejonu Morza Śródziemnego przemieszcza się nad południowo-wschodnią Polskę i może utrzymywać się nad krajem kilka dni.
Na skutek nawałnic, które dotychczas przeszły nad Polską zostały poszkodowane cztery osoby. Uszkodzonych zostało ponad trzysta budynków i ponad sto dachów. Straż Pożarna interweniowała ponad 2200 razy. Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski poinformował, że najwięcej interwencji podjęto w województwach podkarpackim, małopolskim i lubelskim.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Goście: Piotr Błaszczyk (rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa) i st. kpt. Artur Sroka (oficer prasowy PSP w Bochni)
Data emisji: 08.07.2025
Godzina emisji: 10.08
Źródła: Polskie Radio 24/paw