Konkurs "Rolnik roku WWF". Szczebyło: rolnictwo prośrodowiskowe jest bardzo nowoczesne
Więcej wody w glebie zatrzymanej przekłada się na lepszy zbiór - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Szczebyło z Fundacji WWF Polska, przedstawiając korzyści z rolnictwa prośrodowiskowego.
2025-07-09, 20:00
Zrównoważone rolnictwo
Jak wygląda rolnictwo przyjazne przyrodzie? Kto dziś dba nie tylko o plony, ale i o bioróżnorodność, glebę, wodę i klimat? W audycji "Zmiana klimatu" spotkanie poświęcone tegorocznego Konkursu na Rolnika Roku WWF – prestiżowej inicjatywy, która promuje rolników gospodarujących w zgodzie z naturą. Agata Szczebyło z Fundacji WWF Polska opowiedziała o idei konkursu, kryteriach wyboru i o tym, dlaczego zrównoważone rolnictwo to dziś nie wybór, a konieczność.
Posłuchaj
Agata Szczebyło z Fundacji WWF Polska przyznała, że było wiele ciekawych zgłoszeń - w sumie ok. 20 - i wybór był dosyć trudny. Oceniła, że "rolnicy w Polsce coraz bardziej interesują się praktykami zrównoważonymi, regeneratywnymi, prośrodowiskowymi". Jak wyjaśniła, konkurs WWF nie ogranicza się tylko do rolnictwa ekologicznego, które jest precyzyjnie opisane w prawie i certyfikowane. Wskazała, że bardziej chodzi o "zarządzanie wodą w gospodarstwie i substancjami odżywczymi". - W przypadku konwencjonalnego gospodarstwa, które stosuje nawozy, chodzi o zdecydowane ograniczenie stosowania tych nawozów i jeżeli je stosujemy, to na przykład w oparciu o badanie gleby, czyli tylko tyle, ile rzeczywiście potrzeba - podała przykład.
Większe plony
Pierwsze miejsce w konkursie zajęli Beata i Robert Janowscy z 30-hektarowego gospodarstwa. "Pod Kasztanem" na Lubelszczyźnie, którego głównym kierunkiem produkcji jest mleko i bydło mleczne. Równocześnie gospodarze mają na miejscu swoją przetwórnię mleka i oferują gotowe produkty mleczne. - Oprócz tego, że stosują dobre praktyki na polu, to są przykładem tzw. krótkich łańcuchów dostaw - wyjaśniła Szczebyło. Drugie miejsce zajął Mateusz Kamiński, który prowadzi gospodarstwo Nasiona z Żuław, zaś trzecie Marta Maciejewska-Lennert razem z mężem Jarosławem, którzy prowadzą gospodarstwo Kudłaty Zakątek w województwie śląskim.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że choć widoczny jest trend prośrodowiskowy w rolnictwie, nadal potrzebna jest edukacja, zmiana mentalności, a czasem odwaga, by zmienić rutynę. - Rolnictwo prośrodowiskowe nie jest rolnictwem zamierzchłych czasów. To jest bardzo nowoczesne rolnictwo - zapewniła, dodając, że przekłada się to też na większe plony. - Więcej wody w glebie zatrzymanej przekłada się na lepszy zbiór - dodała.
- Ekożywność z Euroliściem. To inwestycja we własne zdrowie
- Anomalie pogodowe niszczą plony. Rolnicy apelują o pomoc rządu
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Patryk Michalski
Goście: Agata Szczebyło (Fundacja WWF Polska)
Data emisji: 09.07.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24/fc