Tusk komentuje głosowanie Polski 2050 z PiS i Konfederacją: niemądre
- Jeśli to był kolejny moment podkreślenia dystansu do własnej koalicji ze strony Polski 2050, to powiedziałbym, że to jest niemądre - powiedział w czwartek premier Donald Tusk, pytany o wspólne głosowanie Polski 2050, PiS i Konfederacji w Sejmie nad poprawkami do ustawy dotyczącej wydatków na budownictwo społeczne.
2025-07-10, 17:06
Sejm za nowelą mieszkaniową
Sejm znowelizował w środę ustawę podwyższającą limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Jeszcze przed ostatecznym głosowaniem Sejm poparł część wniosków mniejszości i poprawkę, które były zgłoszone przez Polskę 2050. "Za" głosowali posłowie Polski 2050, PiS i Konfederacji.
Przeciwne były pozostałe ugrupowania koalicyjne, w tym odpowiedzialna za przygotowanie projektu Lewica. Poprawki zakładają m.in. umożliwienie instytucjonalnego dojścia do własności przez SIM-y (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe) w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, przy czym lokale mieszkalne nie mogą być wyodrębniane na własność przed upływem 15 lat.
Nieoczekiwane porozumienie? PiS, Konfederacja i Polska 2050 głosują wspólnie
Hołownia ocenił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że to są dobre poprawki. - To, że PiS poparło dobre poprawki to już jest kwestia PiS-u - mówił. - My stoimy na stanowisku, że jesteśmy w polityce po to, żeby załatwiać rzeczy, które są dobre dla ludzi - podkreślił. - Był plan, żeby jeszcze dać temu drugie okrążenie, bo jeszcze w czasie głosowania przychodzili do mnie posłowie mówiąc, że może uda się zdjąć to głosowanie i jeszcze nad tym popracować. Ostatecznie decyzja autorów projektu była taka, że jedziemy z tym, głosujemy, więc przy swoich poprawkach staliśmy - tłumaczył marszałek.
Wspólne stanowisko PiS, Konfederacji i Polski 2050 wywołało spore poruszenie wśród polityków zarówno rządzących, jak i opozycji. Najgłośniej swoje niezadowolenie wyraziła lewica, podczas gdy parlamentarzyści PiS nie ukrywali satysfakcji. "Zobaczcie na żywo jak Platforma i rząd zaczynają przegrywać głosowania w Sejmie" - napisał w serwisie X poseł PiS Maciej Małecki.
Pełczyńska-Nałęcz: sejm uchwalił ustawę antypatodeweloperską
"Yes Yes Yes! Sejm uchwalił jednogłośnie ustawę antypatodeweloperską Polski 2050. Sejm przyjął naszą poprawkę do ustawy o budownictwie społecznym, która utrzymuje obowiązek budowy miejsc parkingowych przez deweloperów. Po ustawie o jawności cen ofertowych mieszkań dwa kolejne gole 3:0 dla ludzi! Rozkład jazdy jest znany" - wskazała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Innego zdania był Adrian Zandberg z Razem, który oznajmił, że w związku z tym, że "na ostatniej prostej PiS, Konfederacja i PL2050 przegłosowały w ustawie mieszkaniowej możliwość prywatyzacji zasobu budowanego z publicznych pieniędzy, koło Razem wstrzymało się w głosowaniu nad całością ustawy".
"To zdumiewa, że Polska 2050 razem z PiS i Konfederacją są za prywatyzacją mieszkań które będą budowane z pieniędzy publicznych" - stwierdziła Anna Maria-Żukowska z Lewicy.
Tusk komentuje głosowanie Polski 2050: niemądre
Premier Donald Tusk, przebywający w Rzymie, został zapytany przez dziennikarzy o środowe głosowania oraz ich znaczenie dla kondycji koalicji rządzącej. - Jeśli to był kolejny taki moment podkreślenia dystansu do własnej koalicji ze strony Polski 2050, no to powiedziałbym, że to jest niemądre - ocenił.
Głos zabrał także rzecznik rządu, minister ds. UE Adam Szłapka, który towarzyszy premierowi podczas wizyty w Rzymie. - Z perspektywy rządu, to zawsze jest rozczarowujące, jak któraś z partii tworzących koalicję głosuje inaczej, niż rząd - stwierdził.
- "Szykują się duże zmiany w PO". Onet o kulisach narady z udziałem Tuska
- Koalicja rządząca dotrwa do końca kadencji? Oto wyniki nowego sondażu
- To nie było pierwsze spotkanie u Bielana. Hołownia ujawnia nowe szczegóły
Źródła: PAP/Polskie Radio/nł