Bakteria coli w wodociągach w Łomży. Apel do mieszkańców
Kilka tysięcy mieszkańców Łomży ma ograniczony dostęp do wody. To skutek wykrycia w wodociągu przy ul. Sadowej w centrum miasta bakterii z grupy E. coli. Woda z kranu nie nadaje się do picia oraz do użycia bez uprzedniego przegotowania. Maciej Borysewicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży, ocenił, że doszło do aktu sabotażu. Sprawa trafi do prokuratury.
2025-07-10, 22:01
Zanieczyszczona woda w Łomży. To akt sabotażu?
Inspektor sanitarny wydał komunikat i decyzję o czasowym i ograniczonym dostępie do wody. A także o konieczności korzystania z wody po przegotowaniu - poinformował Maciej Borysewicz. Ograniczenia dotyczą mieszkańców ulic:
- Sadowej,
- Polowej,
- Sienkiewicza,
- Dwornej,
- Giełczyńskiej,
- Zawadzkiej,
- Kopernika,
- Legionów (od ul. Kopernika do ul. Polowej), a także mieszkańców osiedla Bohaterów Monte Cassino.
- Biorąc pod uwagę fakt, że od czasu wystąpienia bakterii z grupy E. coli [w przeszłości - red.] przy ulicy Polowej, woda w Łomży jest chlorowana. Miało nas to zabezpieczyć przed wystąpieniem tej bakterii. Dlatego uznałem, w porozumieniu ze sztabem kryzysowym, że rano złożę zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na narażeniu życia bądź zdrowia mieszkańców Łomży, w związku z wprowadzeniem do sieci bakterii z grupy E. coli - przekazał prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży.
Posłuchaj
Kolejne wyniki badań wody będą znane w piątek. Wtedy zapadnie decyzja, czy ograniczenia zostaną zniesione, czy też wprowadzony będzie całkowity zakaz używania wody.
- Jakość kąpielisk w Polsce najgorsza w całej Unii. Gdzie lepiej nie pływać?
- Przełomowe odkrycie. Mikroplastik wspiera rozwój superbakterii
Źródło: Polskie Radio/łl