Syria Ahmeda Al Sharry. Syryjski lider zaczyna być akceptowany w regionie

- Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wielu krajów, które zapowiadały że nie będą chciały utrzymywać relacji z politykami z islamskiej opozycji, która obaliła 8 grudnia 2024 reżym Baszara Al Asada, dziś nie unika prób nawiązania z nimi kontaktów - powiedziała w Polskim Radiu 24 Sara Nowacka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). 

2025-07-13, 14:00

Syria Ahmeda Al Sharry.  Syryjski lider zaczyna być akceptowany w regionie
Tak wyglądały ulice Damaszku po obaleniu reżymu Asada 8 grudnia 2024 roku.Foto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Jak wyjaśniła ekspertka, ten dystans do nowych władz Syrii pod kierownictwem Ahmeda Al Sharaa, wynikał z jego dawnych powiązań z Państwem Islamskim (ISIS). A ostatni zamach bombowy ISIS na kościół w Syrii, nie poprawił jego wizerunku. Ale ponieważ nie zapowiada się na zmianę władz w Damaszku, coraz więcej krajów przyjmuje to do wiadomości i próbuje nawiązać z nimi kontakty polityczne i handlowe. 


Posłuchaj

Sara Nowacka o problemach Syrii (Świat 24) 24:49
+
Dodaj do playlisty

Przywódca Syrii Ahmeda Al Sharaa odbył wiele podróży po krajach Bliskiego Wschodu, bo te kraje wiedzą, że to oznacza koniec wojny domowej. a Syria powoli znów staje się krajem unitarnym, które chce zjednoczyć swoje terytorium. Ale wciąż 20 proc. terytorium jest pod kontrolą Kurdów, którzy chcą autonomii na tych terenach.  Dodatkowym problemem są samosądy wielu społeczności lokalnych wobec przedstawicieli alawickiej odmiany islamu, która dekadami była faworyzowana przez klan Asada. Wielu sunnitów i szyitów straciło swoich bliskich, których los pozostaje nieznany. Syria jest mieszkanką wielu kultur, narodowości i religii, gdzie żyje wielu chrześcijan.

 

***

AudycjaŚwiat 24
Prowadzący: Michał Strzałkowski
GośćSara Nowacka (z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) 
Data emisji: 13.07.2025
Godzina emisji: 13.07

Źródło: Polskie Radio 24

  

Polecane

Wróć do strony głównej