Grzegorz Braun odpowie za słowa o Holokauście. IPN wszczyna śledztwo
Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN) w Krakowie wszczął śledztwo ws. zaprzeczania przez europosła Grzegorza Brauna faktom organizacji ludobójstwa w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Decyzję podjęto po przekierowaniu dokumentacji przez warszawską prokuraturę do śledczego pionu IPN.
2025-07-14, 14:11
IPN wszczyna śledztwo ws. Grzegorza Brauna
Grzegorz Braun podczas wywiadu radiowego zakwestionował niemieckie nazistowskie zbrodnie popełniane w KL Auschwitz. - Mord rytualny to fakt, a dajmy na to Auschwitz z komorami gazowymi, to niestety fejk - powiedział europoseł. Dodał też, że "przekaz pseudohistoryczny, który muzeum Auschwitz-Birkenau oferuje, jest materiałem, który nie spełnia [...] kryteriów warsztatu historyczno-naukowego we wszystkich szczegółach".
Warszawska prokuratura przekazała dokumentację do IPN, aby to śledczy specjalizujący się w ściganiu przestępstw związanych z zaprzeczaniem ludobójstwu przejęli sprawę. W poniedziałek zatwierdził to prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.
Śledztwo pionu śledczego IPN prowadzone jest "w sprawie publicznego i wbrew faktom zaprzeczania" przez europosła Brauna w dniu 10 lipca 2025 roku w Jedwabnem, w trakcie wywiadu radiowego w radiu Wnet, "zbrodniom ludobójstwa popełnionym w latach 1941-1944 przez funkcjonariuszy III Rzeszy Niemieckiej w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu".
Rzecznik Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prok. Robert Janicki dodał, że czyn ten wypełnia znamiona przestępstwa z art. 55 ustawy o IPN. Przepis ten głosi, że kto publicznie i wbrew faktom zaprzecza zbrodniom, m.in. nazistowskim i komunistycznym, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat trzech.
- Emocjonalny wpis Sikorskiego. "Nie wolno nam być obojętnymi"
- Kaczyński potępił Brauna. "Działanie z obcej inspiracji"
- Rewolucja w symbolach narodowych? Rząd chce poprawić flagę, godło i hymn Polski
Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP