Wystawa "Nasi chłopcy". Andrzej Duda: nie ma zgody, to moralna prowokacja
Prezydent Andrzej Duda skrytykował wystawę "Nasi chłopcy", której ekspozycja odbyła się w Gdańsku. "Nie ma zgody na relatywizowanie historii! Polacy, jako naród, byli ofiarami niemieckiej okupacji i niemieckiego terroru, a nie jego sprawcami, czy uczestnikami" - napisał w mediach społecznościowych.
2025-07-14, 15:05
"Nasi chłopcy" z Wehrmachtu. Wystawa w Gdańsku wywołała burzę
W piątek w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy "Nasi chłopcy. Mieszkańcy Pomorza Gdańskiego w armii III Rzeszy", której ekspozycja opowiada o losach dziesiątek tysięcy mieszkańców Pomorza, którzy zostali wcieleni do armii III Rzeszy.
Wystawa "Nasi chłopcy". Duda: to nie tylko fałsz historyczny, to moralna prowokacja
Wzburzenia nie kryje Andrzej Duda. "Z oburzeniem przyjmuję informację o wystawie »Nasi chłopcy« w Muzeum Gdańska. Przedstawianie żołnierzy III Rzeszy jako »naszych« to nie tylko fałsz historyczny, to moralna prowokacja, nawet jeśli zdjęcia młodych mężczyzn w mundurach armii Hitlera przedstawiają przymusowo wcielonych do niemieckiego wojska Polaków" - czytamy we wpisie.
Prezydent zwrócił uwagę, że "Gdańsk - miejsce, gdzie zaczęła się II wojna światowa - nie może być sceną dla narracji, które rozmywają odpowiedzialność sprawców". "Takie działania podważają fundamenty naszej tożsamości i godzą w szacunek dla Ofiar. Jako Prezydent Rzeczypospolitej stanowczo się temu sprzeciwiam. Kto relatywizuje zbrodnie, ten rozbraja sumienie narodu" - zaznaczył.
Ministerstwo Kultury reaguje. "Stop dezinformacji w social mediach"
Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zamieściło komentarz na platformie X. "Wystawa przywraca pamięć o Polakach, którym podmiotowość została przemocą odebrana, i o których na całe dekady zapomniano. Przybliża losy dziesiątków tysięcy Polaków, przymusem wcielonych do Wehrmachtu. Ogromna część z nich zdezerterowała, zasilając później szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie" - podkreślono.
"Misją instytucji takich jak muzea jest rzetelne i kompleksowe prezentowanie historii, często dotyczącej tematów trudnych i do tej pory przemilczanych" - czytamy. "Zarzuty o przekłamywanie historii, które forsowanie są przez część sceny politycznej są nie tylko szkodliwe - podważają zaufanie do instytucji, których fundamentalnym zadaniem jest strzeżenie prawdy historycznej" - dodano.
Zaznaczono, że "instytucje muzealne kierują się etosem badawczym, opartym na weryfikacji źródeł, analizie faktów i prezentowaniu różnorodnych perspektyw". "Przeszłość powinna być i jest opowiadana przez polskie instytucje kultury w sposób rzetelny, a nie taki, w którym wykorzystywane są wygodne narracje polityczne" - brzmi komunikat MKiDN.
Czytaj także:
- Grzegorz Braun odpowie za słowa o Holokauście. IPN wszczyna śledztwo
- Zgrzyty na starcie? Polacy nie wierzą we współpracę Tuska i Nawrockiego
- Atak migrantów na polskich żołnierzy. Szef MON ujawnia szczegóły
Źródło: PolskieRadio24.pl/pb