Tusk o ułaskawieniu Bąkiewicza przez Dudę. "Nie cofną się"
Donald Tusk skrytykował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza, nazywając ją skandalem. Zdaniem premiera to niepokojący sygnał, że Jarosław Kaczyński, a także popierany przez PiS Karol Nawrocki i Grzegorz Braun - którego premier również zalicza do tego obozu - "nie cofną się przed niczym, byle odzyskać władzę". Z kolei Duda odpisał premierowi, że dopuszcza się bezprawia.
2025-07-15, 17:42
Tusk krytykuje Dudę za ułaskawienie Bąkiewicza
Andrzej Duda częściowo ułaskawił Roberta Bąkiewicza, który 3 listopada 2023 roku został prawomocnie skazany za naruszenie nietykalności cielesnej aktywistki znanej jako Babcia Kasia. Sąd wymierzył mu karę roku ograniczenia wolności w formie nieodpłatnych prac społecznych - 30 godzin miesięcznie - oraz zobowiązał do zapłaty 10 tysięcy złotych nawiązki na rzecz pokrzywdzonej.
Donald Tusk krytycznie odniósł się do decyzji prezydenta. "Ułaskawienie Bąkiewicza przez prezydenta Dudę jest nie tylko skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze. Jest też politycznym sygnałem, że cała ta ekipa, razem z Nawrockim, Kaczyńskim i Braunem nie cofnie się przed niczym, byle odzyskać władzę. Czas, aby wszyscy to zrozumieli" - napisał na Twitterze.
Prezydent szybko zareagował na wpis premiera. "Skandalem w moralnym, w ludzkim wymiarze, panie premierze Donaldzie Tusku, jest bezprawie, które wprowadza pan od 13 grudnia 2023 roku. Ludzie pokazali panu, co o tym sądzą, wybierając Nawrockiego na prezydenta" - napisał Duda. Wspomniał również, że w swojej książce "To ja" opisał obszernie "wyczyny" premiera.
Kancelaria Prezydenta w komunikacie po godz. 14 opublikowała kolejny komunikat ws. Bąkiewicza. W motywach ułaskawienia wskazano, że prezydent "podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze m.in.: pozytywną opinię środowiskową, incydentalny charakter czynu, ustabilizowany tryb życia" Bąkiewicza.
- Burza w internecie po ułaskawieniu Bąkiewicza. "Podsumowanie tej prezydentury"
- Kontrowersje wokół wystawy "Nasi chłopcy". Rzecznik rządu: nieakceptowalna
Źródło: PolskieRadio24.pl