Ponad 60 proc. Polaków skorzystało z pomocy specjalistów. Padł rekord

W Polsce padł rekord - wynika z najnowszego raportu CBOS. Chodzi o podejście do opieki medycznej, a dokładniej - korzystania ze świadczeń i usług specjalistów. W ciągu ostatniego pół roku po pomoc do specjalistów zgłosiło się bowiem 61 proc. naszych rodaków.

2025-07-16, 14:16

Ponad 60 proc. Polaków skorzystało z pomocy specjalistów. Padł rekord
61 proc. Polaków skorzystało z pomocy specjalistów. Foto: Mateusz Kotowicz/REPORTER/East News

Nowy raport CBOS. Jak Polacy korzystają z opieki zdrowotnej?

Z opublikowanego przez CBOS raportu "Korzystanie ze świadczeń i ubezpieczeń zdrowotnych" wynika, że w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających sondaż, z powodu stanu zdrowia swojego lub dziecka z usług medycznych - np. porady lekarskiej, wizyty u stomatologa lub protetyka, z badań laboratorium analitycznego czy pracowni diagnostycznej - skorzystało 88 proc. Polaków (o 2 punkty procentowe więcej niż dwa lata temu).

Mamy rekord

Siedmiu na dziesięciu respondentów (71 proc.) było w tym okresie na wizycie u lekarza ogólnego. Autorzy badania zwrócili uwagę, że do rekordowego poziomu wzrósł odsetek osób, które skorzystały z pomocy specjalisty (61 proc.). Podobnie jest w przypadku osób korzystających z badań laboratorium analitycznego lub pracowni diagnostycznej (69 proc.). CBOS poinformował, że ponad połowa Polaków (53 proc.) korzysta z usług medycznych w modelu mieszanym - zarówno publicznych, jak i prywatnych. "Stan ten utrzymuje się od 2012 roku i po spadkach w czasie pandemii wraca obecnie do typowego poziomu" - zaznaczono w komunikacie z badania.

Ilu Polaków posiada dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Blisko dwie trzecie Polaków (64 proc.) skorzystało z porady lekarza ogólnego w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast poza systemem świadczeń finansowanych przez NFZ - jedna piąta (20 proc.). Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne posiada 36 proc. Polaków (wzrost o 1 punkt procentowy względem poprzedniego badania), przy czym 19 proc. opłaca je samodzielnie, a 17 proc. korzysta z polisy finansowanej (w całości lub częściowo) przez pracodawcę.

Czytaj także:

CBOS zwrócił uwagę, że na sposób korzystania z usług medycznych wpływa w znacznym stopniu wiek i status społeczno-ekonomiczny badanych. Korzystanie ze świadczeń wyłącznie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego najczęściej deklarują respondenci powyżej 65. roku życia (34 proc.), osoby mające wykształcenie podstawowe (53 proc.) lub zasadnicze zawodowe (34 proc.), rolnicy (40 proc.), ankietowani uzyskujący niskie dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (poniżej 2000 zł - 36 proc.) oraz źle oceniający własną sytuację materialną (36 proc.).

Najczęściej z usług medycznych korzystają młodzi

Korzystaniem tylko z usług medycznych opłacanych w całości samodzielnie lub dostępnych w ramach dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego wyróżniają się na tle pozostałych osoby w wieku 25-34 lata (18 proc.) i 35-44 lata (14 proc.), mieszkańcy największych miast (liczących 500 000 ludności lub więcej - 16 proc.), badani najlepiej wykształceni (15 proc.), prywatni przedsiębiorcy (19 proc.), pracownicy administracyjno-biurowi (17 proc.) oraz osoby uzyskujące najwyższe dochody per capita (6000 zł lub więcej - 17 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach od 5 do 15 czerwca 2025 roku na próbie liczącej 971 osób (w tym: 63,0 proc. metodą CAPI, 24,0 proc. - CATI i 13,0 proc. - CAWI).

Źródła: CBOS/PAP/hjzrmb

Polecane

Wróć do strony głównej