Śmiercionośna broń. Białoruś dostarcza Rosji kluczowe mikroczipy
Na Białorusi firmy państwowe produkują setki mikroczipów i innych komponentów do rosyjskich rakiet. Części te stosowane są między innymi w pociskach ostrzeliwujących Ukrainę i w czołgach. Moskwa zamawia u Łukaszenki setki układów scalonych. Rządy w Mińsku i Moskwie starają się ukryć tę współpracę, by nie nakładano sankcji na Białoruś.
2025-07-18, 06:30
Białoruski przemysł umożliwia wojnę
Białoruskie przedsiębiorstwa państwowe wykonują ciężką pracę dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, podczas gdy rządy formalnie to ukrywają. Chodzi o to, by Mińsk nie naraził się na dodatkowe sankcje i mógł służyć Rosji jako kanał handlowy, pomagał omijać sankcje - podaje ukraiński portal 24tv.ua. Łukaszenka chce, aby Zachód wierzył, że nie zamierza się on włączać w wojnę, ale jest do tego zmuszany przez Kreml.
Tymczasem zakłady produkują części do rakiet balistycznych Kindżał i pocisków manewrujących. Produkowane są tam mikroprocesory, kondensatory i stabilizatory. Z odpowiednimi firmami rządy obu państw zawarły umowy o współpracy naukowo-technicznej.
Wszystko jest udokumentowane
Do dokumentów potwierdzających produkcję dla Rosji dotarła prywatna firma detektywistyczna Dallas. Publikuje je portal Kanału 24, 24tv.ua. Jak wynika z listu wiceministra przemysłu i handlu Rosji Cyryla Łysogorskiego, wysłanego do Dmitrija Pantusa - przewodniczącego białoruskiego państwowego komitetu wojskowo-przemysłowego - w 2025 roku rządy zaakceptowały dostawy do Rosji z takich firm jak:
- Witebska Fabryka Komponentów Radiowych Monolit SA
- Centrum Naukowo-Techniczne DELS SA
- NIIEVM JSC
- Biuro Projektowe Display SA
- IntegralSA
- Cwietotron SA
- Peleng SA.
Wynika z tego, że produkcja pocisków, którymi Rosja ostrzeliwuje miasta i obiekty cywilne Ukrainy, zależy także od białoruskich zakładów.
Integral: zamówienia na setki układów scalonych
Integral to największy z tej grupy dostawca podzespołów do wielu rosyjskich fabryk wojskowych. Kanał 24 podaje, że dzięki tym produktom Rosja jest w stanie tworzyć wysokościomierze do pocisków manewrujących Ch‑101 i wiele innych kluczowych komponentów. W ich produkcję jest zaangażowana firma Spec‑Electron‑Komplekt, stały nabywca białoruskich mikroprocesorów.
Ukraińcy dziennikarze ujawnili dokument z harmonogramem dostaw układów scalonych Integrala, przeznaczonych dla rosyjskiej armii. Pokazali też listę zamówień mikroprocesorów od białoruskiej firmy Integral do zastosowania w rakietach Ch‑69.
Ustalili, że produkty z mińskiej fabryki są również wykorzystywane w rakietach lotniczych Ch‑39 i Ch‑38, a także Ch-47 Kindżał. Pociski te zabiły wiele osób. - 9 sierpnia 2024 roku Ch‑38 uderzył w supermarket i biuro Nowej Poczty w centrum miasta - zabijając 14 osób, w tym dzieci, i raniąc 44 - to tylko jeden z przykładów, jakie podają ukraińscy dziennikarze.
Mikroczipy Integrala są też wykorzystywane w awionice myśliwców wielozadaniowych Su‑35S. Rosyjscy piloci regularnie zrzucali bomby z modułami korekcyjno-naprowadzającymi z tych samolotów, niszcząc Sumy, Chersoń i inne miasta na linii frontu - wskazuje Kanał 24.
Produkują także celowniki
Firma Cwietotron produkuje części wykorzystywane w pociskach przeciwradiolokacyjnych Ch‑31PM i pociskach przeciwokrętowych Ch‑35U. Tak ustalił ukraiński wywiad wojskowy.
Białoruska spółka akcyjna Peleng zajmuje się produkcją celownika Sosna‑U do czołgów T‑90M, T‑80BVM i T‑72B3. Produkuje również elementy systemu kierowania ogniem Kalina do czołgu podstawowego T‑90SM.
Biuro Projektowe Display i Centrum Naukowo-Techniczne DELS współpracują z koncernem Ałmaz Antej, który produkuje systemy obrony powietrznej Buk, S‑300 i S‑400.
Witebska Fabryka Komponentów Radiowych Monolit wytwarza komponenty wykorzystywane przez wiele firm w Rosji.
Pomoc w białych rękawiczkach
Zdaniem ukraińskich dziennikarzy, taka produkcja świadczy o udziale reżimu Aleksandra Łukaszenki w wojnie przeciwko Ukrainie.
W lutym i marcu 2022 roku armia rosyjska uderzyła na Czernihów i Kijów również z terytorium Białorusi. Lotnictwo rosyjskie wykonywało misje bojowe na Ukrainie z białoruskich lotnisk. Korzystano z wyrzutni na Białorusi.
Z kolei od 2021 roku Białoruś i Rosja organizują hybrydowe ataki na państwa NATO na granicach, wykorzystując migrantów.
Przez Białoruś i wcześniej przez Polskę do Rosji trafiały m.in. tlenek glinu potrzebny do produkcji wojskowej, drewno, samochody luksusowe. A w przeciwnym kierunku Rosjanie transportowali produkty rolne i nawozy.
- Wyłączą GPS na Litwie? Wojskowy o ruchach Rosji w Królewcu
- Fabryki dronów są niezniszczalne. Trzeba wymyślić tarczę antydronową, to wyzwanie dla ludzkości
- Trump stawia ultimatum Rosji. "Ma 50 dni"
- Negocjacje UE-USA były na dobrej drodze. "Rozczarowująca" decyzja Trumpa
Źródło: Kanał 24/inne/