Spór Kambodży z Tajlandią. Dotyczy granic wyznaczonych w czasach kolonialnych
- Konflikt Tajlandii z Kambodżą jest bardzo stary i sięga czasów, gdy Kambodża była francuską kolonią. Podpisany w 1907 roku traktat graniczny, wymusił oddanie wielu granicznych terenów przez Tajlandię na rzecz swojego sąsiada. A na nich znajdują się historyczne świątynie z XI wieku - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Barbara Kratiuk z Akademii Biznesu i Finansów Vistula.
2025-07-24, 21:45
Jak przypomniała ekspertka Vistuli, Tajlandia przypomniała sobie o tych zabytkowych świątyniach dopiero wtedy, gdy Kambodża wystąpiła do UNESCO, aby wpisać je na listę światowego dziedzictwa. Kultura kambodżańska i tajska, mają ze sobą wiele wspólnego, większe różnice zobaczymy dopiero w Laosie. Laotańczycy mają korzenie w Chinach i różnią się etnicznie od Khmerów i Tajów, którzy mają wspólnych przodków z Azji Centralnej i Azji Południowej.
Posłuchaj
Oba zwaśnione narody: Tajowie i Khmerowie miały w swojej historii okresy tworzenia lokalnych imperiów, które dominowały nad sąsiadami. Tajlandia uważa, że słynna świątynia Angkor Wat, która jest na fladze i terytorium Kambodży, jest symbolem historycznej dominacji kultury tajskiej nad Khmerami.
Mniejsze incydenty przy granicy, jak wskazała Kratiuk, zdarzały się już wcześniej, jednak obecna eskalacja konfliktu jest jej zdaniem zaskakująca. Wskazała, że obecne wydarzenia mają podłoże wewnętrzne w obu państwach. W Kambodży jest młody premier, który musi konsolidować władzę i pokazać, że jest silnym przywódcą, a Tajlandia nie do końca wyzwoliła się z rządów junty wojskowej. - Walka ze strony Kambodży o integralność terytorialną, a ze strony Tajlandii narracja, że to próbujemy odzyskać nasze skarby narodowe, to jest narracja, która naprawdę ma bardzo duży popyt - powiedziała.
Konflikt z historią w tle
W wyniku eskalacji konfliktu między Tajlandią a Kambodżą zginęło dotychczas 12 osób, a granica między krajami została zamknięta. Źródłem trwającego od ponad wieku konfliktu tajlandzko-kambodżańskiego były porozumienia zawarte na początku XX w. jeszcze pomiędzy Syjamem (dawna nazwa Tajlandii), wówczas jedynym państwem w Azji Południowo-Wschodniej, które nie było skolonizowane, a kolonialną Francją. Wyznaczono wtedy linie graniczne, które w późniejszych latach były nieskutecznie kwestionowane przez Tajlandię.
W 1962 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok na korzyść Kambodży, uznając, że roszczenia Tajlandii są bezzasadne. Mimo tego Tajlandia nie uznaje werdyktu w tej sprawie. Istnieją także rozbieżności dotyczące wytyczenia samej granicy. W 2013 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości potwierdził swoją poprzednią decyzję, wspierając stanowisko Kambodży.
***
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: dr Barbara Kratiuk (z Akademii Biznesu i Finansów Vistula)
Data emisji: 24.07.2025
Godzina emisji: 20.33
Źródło: Polskie Radio 24