Opieka długoterminowa dla seniorów. To wyzwanie dla całego społeczeństwa

Goście Polskiego Radia 24: prof. Agnieszka Neuman-Podczaska dyrektor Instytutu Senioralnego i Kordian Kulaszewicz z Fundacji Adaptacja, a także z Gdyńskiej Rady Seniorów, oceniali długoterminowe programy pomocy senioralnej, także te dotyczące osób niesamodzielnych. To wymaga większej liczby wykwalifikowanych opiekunów oraz pieniędzy.    

2025-07-27, 10:00

Opieka długoterminowa dla seniorów. To wyzwanie dla całego społeczeństwa
Starzenie się polskiego społeczeństwa to wyzwanie dla systemu opieki medycznej, finansów państwa oraz systemu szkolenia pracowników medycznych. . Foto: chayanuphol/ Shutterstock

- Starzenie się polskiego społeczeństwa wymaga od ministerstwa zdrowia lub zdrowia zastosowania nowych narzędzi, które powinny być przekazane samorządom i NGO. Od 12 lat prowadzę świetlicę opiekuńczą dla osób chorych na Alzheimera. Widziałem przez te lata, jak wiele nam obiecywano np. przez wprowadzenie nowych standardów opiekuńczych. Ale tych programów nie ma, brakuje ludzi, którzy chcą świadczyć usługi opiekuńcze po ukończeniu studium policealnego. Kiedyś wystarczał kurs opiekuna medycznego, dziś ta poprzeczka jest podniesiona wyżej bo dziś trzeba zdać egzamin. Ministerstwo nie daje nam środków, żeby tworzyć takie  usługi opiekuńcze. Potrzebne są też pieniądze na szkolenia pracowników i tworzenie dziennych i zamkniętych domów opieki - powiedział Łukasz Kozłowski.  


Posłuchaj

Prof. Agnieszka Neuman-Podczaska i Kordian Kulaszewicz oceniali pomoc opiekuńczą dla seniorów (Portfel seniora) 24:19
+
Dodaj do playlisty

 - Temat jest złożony, bo brakuje koordynacji działań, aby to był temat priorytetowy wobec obecnych wyzwań demograficznych. Ta sytuacja przeniesie ogromny kryzys, nie tylko w obszarze medycznym, ale także finansów państwa. Tego faktu nie uwzględniają ani rządzący, ani społeczeństwo. Potrzebna jest długoterminowa, międzyresortowa strategia działania w opiece długoterminowej. To problem nie tylko dla resortów zdrowia i rodziny. Trzeba wypracować wspólną definicję i strategię, jak docelowo ma wyglądać opieka nad starszymi osobami. Dziś ponad 20 tysięcy z nich czeka w kolejkach, żeby się dostać do zakładu leczniczo-opiekuńczego, a także do domowej opieki pielęgniarskiej - powiedziała prof. Agnieszka Neuman-Podczaska. 


***

AudycjaPortfel seniora
ProwadzącaAnna Grabowska
Goście: prof. Agnieszka Neuman-Podczaska (dyrektor Instytutu Senioralnego) i Kordian Kulaszewicz (z Fundacji Adaptacja, a także z Gdyńskiej Rady Seniorów)
Data emisji: 27.07.2025
Godzina emisji: 9.06

Źródło: Polskie Radio 24


Polecane

Wróć do strony głównej