Mieszkania z serwisem. Pomysł na lokum dla seniorów
Ewa Mróz, członkini zarządu fundacji Revitalive oraz Bolesław Meluch z Polskiego Instytutu Gospodarki Senioralnej, mówili w Polskim Radiu 24 o mieszkaniach z serwisem dla seniorów.
2025-07-13, 11:00
Ekspert ds. polityki senioralnej Bolesław Meluch przypomniał, że ponad 60 procent polskich seniorów w wieku 60 plus jest właścicielem jakiejś nieruchomości. Z reguły są oni samotni, najczęściej chodzi o kobiety, bo one żyją dłużej. Chodzi o zapewnienie im takich warunków życia, aby potrzebowali jak najmniej wsparcia społecznego, aby byli aktywni i potrafili wykorzystać swoją nieruchomość jako swój atut. Często taka osoba chciałaby przekazać mieszkanie swojej rodzinie, ale wielu z nich nie ma rodziny, a to jest ich jedyny majątek.
Ale wielu z seniorów nie będzie stać na samodzielne utrzymanie takiego lokum na starość, bo koszty czynszów wciąż rosną. Trudniej jest przenieść się osobom starszym do budynków przystosowanych do ich warunkach, zwłaszcza w małych miejscowościach. Bo mniej się ich tam buduje z uwagi na koszty inwestycji. Mieszkania z serwisem stają się coraz bardziej popularne w krajach zachodnich, gdzie przybywa seniorów z powodu wydłużenia życia i zmian struktury demograficznej. Chodzi o zapewnienie im bezpieczeństwa fizycznego, monitorowania stanu ich zdrowia oraz dostosowania wnętrz lokali mieszkalnych do potrzeb starszych osób.
- Mieszkania dostępne i bezpieczne dla seniorów mogą mieć różną formę. Na Zachodzie od 40 lat, funkcjonują osiedla i budynki przeznaczone na mieszkania dla seniorów. Można je kupować na własność lub wynajmować, albo partycypować we własności, wspólnie z innymi osobami. Takie rozwiązania są już wdrażane w Katowicach. W Warszawie powstaje taki obiekt na Pradze Południe, na ulicy Grochowskiej. Podobny obiekt z serwisem dla seniorów powstaje w Trójmieście. Planowane są też kolejne - powiedziała Ewa Mróz.
Aż trzech na dziesięciu seniorów doświadcza samotności i izolacji oraz nie posiada bliskich relacji towarzyskich z żadnych z kręgów społecznych, a co dwudziesty mieszkający samotnie nie ma komu zwierzyć się ze swoich trosk czy poprosić o pomoc – wynika z badania "Sytuacja społeczna osób w wieku 65+", przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Statystyki są jeszcze bardziej alarmujące w przypadku seniorów w wieku 80+, z których połowa mieszka sama. Aż jeden na pięciu respondentów w tej grupie wiekowej nie zna nikogo, z kim mógłby spędzić wolny czas, a 30 proc. nie wychodzi w ogóle na spotkania towarzyskie. Najbardziej samotne i wyłączone z życia są osoby owdowiałe i bezdzietne.
***
Audycja: Portfel seniora
Prowadząca: Anna Grabowska
Goście: Ewa Mróz (Fundacja Revitalive) i Bolesław Meluch (Polski Instytut Gospodarki Senioralnej)
Data emisji: 13.07.2025
Godzina emisji: 9.06
Źródło: Polskie Radio 24/sw