Ulewy w Polsce. Szef MSWiA: sytuacja jest naprawdę trudna
W związku z ulewami, które przechodzą przez Polskę, w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem szefa resortu Marcina Kierwińskiego. - W kilku miejscach sytuacja jest naprawdę trudna. Mówię tutaj o powiecie bielskim i o rzekach Wapienica i Łowica Biała - mówił szef MSWiA.
2025-07-28, 08:21
"To była trudna noc"
- Odbierzemy meldunek od wszystkich służb i od wojewodów i ewentualnie będziemy podejmować kolejne decyzje, jeżeli chodzi o przesuwanie kolejnych środków, jeżeli będzie taka potrzeba - mówił Kierwiński rozpoczynając posiedzenie. Jak przyznał, wszystkie służby są gotowe, żeby "w razie czego podejmować najbardziej radykalne działania".
- To była trudna noc - ocenił szef MSWiA. Dodał, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco. - Na szczęście - nie mówię tego uspokajająco - te najczarniejsze prognozy, te skrajne scenariusze nie potwierdziły się, choć nie zwalnia nas to z pełnego monitorowania i zaangażowania jeżeli chodzi o gotowość służb - stwierdził.
Ostrzeżenia IMGW
W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami. Nie dotyczą one jedynie zachodnich regionów, i części woj. lubelskiego oraz podkarpackiego. Ostrzeżeniem III stopnia objęto woj. śląskie i części woj. opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego.
Synoptycy spodziewają się tam opadów o natężeniu umiarkowanym i silnym i wysokości od 90 do 110 mm, a lokalnie nawet do 120 mm. W czasie burz, które będą towarzyszyć opadom, wiatr w porywach osiągnie prędkość do 80 km/h.
Wschodnia część woj. śląskiego została objęta również ostrzeżeniem III stopnia przed wezbraniami z przekroczeniem stanów alarmowych. Doszło do tego już na czterech rzekach - Iłownicy, Białej, Wapienicy i Brynicy. W gminie Czechowice-Dziedzice wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

Ostrzeżenia II stopnia przed silnym deszczem i burzami dotyczą woj. warmińsko-mazurskiego, i części woj. podlaskiego, pomorskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Tam opady nieco niższe, od 60 do 80 mm, ale lokalnie suma może wynieść do 90 mm. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. Możliwe jest również pojawienie się gradu. Część woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego została objęta ostrzeżeniem I stopnia. Z kolei ostrzeżenie I stopnia przed burzami wydano dla części woj. podlaskiego i mazowieckiego, oraz większości woj. lubelskiego. Tam opady znacznie niższe, do 25 mm. Wiatr w porywach do 70 km/h.

Żołnierze w gotowości
W związku z sytuacją pogodową i nadejściem niżu genueńskiego nad terytorium Polski postawiono w stan gotowości ponad 2 tysiące żołnierzy. Podczas odprawy z przedstawicielami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wiceszef MON Cezary Tomczyk powiedział, że gotowi do działania w razie potrzeby są przede wszystkim żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Brygady utrzymują stały kontakt z wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego - przekazał Tomczyk. Przypomniał, że w południowych regionach brygady WOT utrzymały gotowość do stawiennictwa w ciągu 6 godzin.
Czytaj także:
- Auta po dach w wodzie, ulice jak rzeki. Kraków, Kielce, Głuchołazy, Pionki zalane
- Głuchołazy znów zalewało. Woda podtapiała drogi w powiecie nyskim
- Alerty RCB dla kolejnych województw. Sytuacja pogodowa się pogarsza
Źródło: Polskie Radio/IMGW/PAP/egz