Związki partnerskie. Pasławska: szukamy poparcia prawicy

Ustawa o związkach partnerskich miała zostać zrealizowana w ciągu pierwszych stu dni sprawowania władzy przez koalicję 15 października. Do tej pory politycy nie domknęli tego tematu. - Jestem zdziwiona, że nie udało nam się jeszcze tego zrobić - powiedziała na antenie Polskiego Radia posłanka PSL Urszula Pasławska. 

2025-09-05, 12:48

Związki partnerskie. Pasławska: szukamy poparcia prawicy
Urszula Pasławska (PSL). Foto: Tomasz Waszczuk (PAP)

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Rząd, mimo swoich zapowiedzi, nie wprowadził w życie ustawy o związkach partnerskich
  • PSL przygotował projekt ustawy o statusie osoby najbliższej
  • Według Pasławskiej należy "szukać poparcia po prawej stronie sceny politycznej"

46. konkretem Koalicji Obywatelskiej było "wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich". Do tej pory nie ujrzała ona światła dziennego. - Milion czterysta tysięcy Polaków żyje w związkach nieformalnych. 400 tysięcy Polaków żyje w związkach homoseksualnych, milion - w związkach heteroseksualnych. Czekają na ułatwienia podatkowe, dostęp do informacji medycznych - wskazała Urszula Pasławska.

Posłanka zwróciła uwagę na konieczność ustępstw, które mają pomóc koalicjantom dojść do porozumienia tak, aby zapisy ustawy mogły wejść w życie. - Moje rozmowy z Lewicą są bardzo obiecujące. Ważne, żeby miały charakter trwały - przekazała. 

Kiedy ustawa? "Nie o to chodzi, żeby o tym gadać"

Gościni Polskiego Radia zaznaczyła również, że jeżeli nowe prawo ma wejść w życie, to niezbędne jest, aby przekonać do niego część prawicy. - Ważne, żeby szukać poparcia również po prawej stronie sceny politycznej -przekonywała. Według Pasławskiej najważniejsze jest bowiem "podpisanie ustawy przez prezydenta". - Prawo ma działać na rzecz obywateli, a nie ma być frontem do obywateli - zaznaczyła. Posłanka PSL nie była jednak w stanie podać konkretnej daty wprowadzenia ustawy. - Chyba nie o to chodzi, żeby o tym gadać, tylko to przeprowadzić - podsumowała.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio 24
Prowadząca: Sylwia Białek
Opracowanie: Dominika Główka

Polecane

Wróć do strony głównej